Pogoda w Nysie

Piątek 29.03.2024
Wiktoryna, Helmuta i Eustachego
15°C
PM10 - 13 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Kategoria: Aktualności, Komunikat
30 stycznia 2020
DRUKUJ

We wtorek, 28 stycznia, w Urzędzie Miejskim w Nysie odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące ptasiej grypy oraz ASF w Polsce.

W posiedzeniu pod przewodnictwem Zastępcy Burmistrza Nysy Marka Rymarza, uczestniczyli: Powiatowy Lekarz Weterynarii, naczelnik wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Powiatowej PSP w Nysie, prezesi oraz przedstawiciele spółek gminnych, Komendant Gminny OSP, naczelnicy i pracownicy wydziałów: Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa oraz Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska, zastępca komendanta Straży Miejskiej oraz pracownicy Biura Bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania omówione zostały zagadnienia związane możliwościami reagowania służb, inspekcji i straży gminnych w przypadku wystąpienia na terenie Gminy Nysa wirusów ASF oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zagrożenie zwłaszcza wystąpieniem wirusa ptasiej grypy jest duże ze względu na położenie w pobliżu miasta Nysy zbiornika wodnego i występowaniem znacznej ilości ptaków migrujących, które mogą przenosić ten wirus.

Ptasia Grypa

Przypominamy, że wykryty na terenie naszego kraju wirus ptasiej grypy ptaków jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie jest patogenny dla ludzi. W związku z tym, ryzyko zakażenia się człowieka tym wirusem praktycznie nie istnieje. Należy jednak pamiętać, że wirusy grypy mogą zmieniać swoje cechy. Dlatego też należy przestrzegać poniższych zaleceń, aby mieć pewność uniknięcia ryzyka zakażenia wirusem grypy ptaków:

  • stosuj się do zaleceń wydawanych lokalnie przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną oraz Państwową Inspekcję Sanitarną,
  • unikaj miejsc bytowania dzikiego ptactwa oraz ferm drobiu,
  • nie dotykaj bez odpowiedniego zabezpieczenia martwych lub wyglądających na chore ptaków,
  • dokładnie myj ręce po każdorazowym kontakcie z jakimkolwiek ptactwem,
  • spożywaj mięso drobiowe,  przetwory drobiarskie i jaja, które były poddane obróbce cieplnej w temperaturze powyżej 70˚C,
  • dokładnie myj wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (talerze, noże, deski),
  • pamiętaj, że zamrożenie mięsa drobiowego nie niszczy wirusa grypy,
  • nie dopuszczaj do kontaktu surowego mięsa drobiowego z innymi produktami żywnościowymi.

W przypadku znalezienia martwego ptactwa należy stosować się bezwzględnie do powyższych zasad oraz powiadomić Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (bezpłatna infolinia 800 163 136) lub powiatowego lekarza weterynarii tel. 77 433 34 65.

Więcej informacji na temat ptasiej grypy można odnaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii – zobacz tutaj.

ASF

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów). Dlatego też ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja i niezwłoczne informowanie, a także szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Wobec powyższego należy powiadomić Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (bezpłatna infolinia 800 163 136) lub powiatowego lekarza weterynarii tel. 77 433 34 65.

Więcej informacji na temat Afrykańskiego Pomoru Świń można odnaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii – zobacz tutaj.

Biuro Bezpieczeństwa

Urząd Miejski w Nysie

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

29 marca 2024  

Składamy Państwu życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz Wesołego Alleluja.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 434

Nyska Kronika Filmowa – odc. 434

29 marca 2024  

Dziś podsumujemy Jarmark Wielkanocny w Rynku i powiemy o remoncie kolejnego nyskiego zabytku. Nie zabraknie także świątecznych życzeń.

Świąteczny numer gazety „TAK!”

Świąteczny numer gazety „TAK!”

29 marca 2024  

K. Kolbiarz: Jeszcze wiele pracy przed nami. Nysa jest i będzie wielka. Zapraszamy do lektury wywiadu z Burmistrzem Nysy.

EFS Opolskie