MATERIAŁY DLA POWODZIAN
W czwartek (5 grudnia) od godziny 10.00, w bazie MZK na ul. Piłsudskiego Gmina będzie wydawać kolejną partię materiałów budowlanych dla powodzian.
Minimum sto miejsc na mapie regionu znajdzie swoje miejsce na wirtualnej mapie historii, która będzie dostępna za darmo, dla wszystkich posiadaczy urządzeń mobilnych jak np. telefon komórkowy czy tablet. A wszystko to w ramach realizacji tegorocznego projektu wojewody opolskiego pn. „[O]Polska historia mobilna, sfinansowana ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Na ten cel wojewoda otrzymał dotację w wysokości 64 tys. zł.
– Jak wiadomo, dzisiaj zwłaszcza smartfon, ale też tablet i komputer, stanowi podstawowe wyposażenie młodych ludzi. Ten program jest kierowany szczególnie do nich. Trudno spotkać młodego człowieka, który nie operuje szybko na swoim smartfonie. W ten sposób szybko może dotrzeć do potrzebnych informacji – wyjaśnia wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który dodaje, że na mapie, która będzie dostępna w bezpłatnej aplikacji mobilnej, swój opis znajdą miejsca związane z Powstaniami Śląskimi. Ponadto, przybliżone zostaną sylwetki opolskich bohaterów, a także uwypuklone wydarzenia z zakresu historii najnowszej.
W ramach projektu wojewoda Kłosowski ogłosił dziś konkursu dot. wytypowania miejsc ważnych z punktu widzenia historii lokalnej (zgodnie z ww. kategoriami). Zwycięskie propozycje zostaną dołączone jako kolejne punkty na mapie województwa opolskiego. Swoje pomysły mogą zgłaszać osoby od 12 do 17 r.ż. oraz pełnoletni.
Poza opisem miejsca, zgłoszenia powinny zawierać fotografie danego miejsca. Konkurs trwa do 30 września 2021 r., a prace można zgłaszać pocztą tradycyjną oraz e-mail na adres: niepodlegla18@opole.uw.gov.pl (regulamin konkursu w zał.). Nagrodami w konkursie są m.in. tablety oraz książki.
Artur Zapała, Opolski, wicekurator oświaty, ocenia ten konkurs jako bardzo ważną część Rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”. – My poinformujemy oczywiście szkoły i dyrektorów o konkursie. Na naszych stronach podamy informacje o zasadach przedsięwzięcia dedykowanego dzieciom. Poza tym zwołamy komisję, która później oceni prace nadesłane przez młodzież.
Krzysztof Marcinkiewicz, przedstawiciel Instytutu Śląskiego w Opolu – partner projektu, jest przekonany, że aplikacja mobilna okaże się sukcesem. – Trzeba dotrzeć w skuteczny sposób do osób młodych, dlatego warto podkreślić udział kuratorium w projekcie. My – jako Instytut Śląski – zapewnimy stronę merytoryczną i historyczną. Nasze archiwa są otwarte i pozostają do dyspozycji. Myślę więc, że ten projekt spełni swoje założenia i trafi do młodzieży oraz pozostałych mieszkańców Opolszczyzny – zaznacza.
Poza opisami miejsc pamięci oraz fotografiami, w aplikacji na urządzenia elektroniczne, znajdziemy również elementy grywalizacji – quiz wiedzy o historii regionu.
W ramach projektu zaplanowano także możliwość filtrowania miejsc według kategorii oraz możliwość udostępniania informacji o odwiedzonym punkcie na kanałach social media.
– To już 9 projekt wojewody opolskiego, który uzyskał dotację na realizację w ramach „Niepodległej”. Bardzo się cieszę, iż pomysł uruchomienia aplikacji zyskał aprobatę ministerstwa, gdyż szczególnie teraz – w dobie pandemii, tego typu formy dotarcia do wiedzy – szczególnie młodych osób, są koniecznością – dodaje wojewoda opolski.
W czwartek (5 grudnia) od godziny 10.00, w bazie MZK na ul. Piłsudskiego Gmina będzie wydawać kolejną partię materiałów budowlanych dla powodzian.
4 grudnia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę na terenach zniszczonych podczas powodzi w województwie opolskim, gdzie spotka się z przedstawicielami służb mundurowych, wojska i władz samorządowych.
GEOTERMIA W NYSIE! W przyszłym roku ruszą poszukiwania złóż ciepłej wody.
W przyszłym roku w Skorochowie ruszy długo wyczekiwany próbny odwiert w poszukiwaniu wód termalnych. Gmina Nysa na ten cel pozyskała olbrzymie wsparcie finansowe z NFOŚiGW.