Pogoda w Nysie

Poniedziałek 24.01.2022
Felicji, Franciszka i Rafała
1°C
PM10 - 60 μg/m3
Stan powietrza - Umiarkowany
Powstanie mapa historii Opolszczyzny

Powstanie mapa historii Opolszczyzny

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
27 sierpnia 2021
DRUKUJ

Minimum sto miejsc na mapie regionu znajdzie swoje miejsce na wirtualnej mapie historii, która będzie dostępna za darmo, dla wszystkich posiadaczy urządzeń mobilnych jak np. telefon komórkowy czy tablet. A wszystko to w ramach realizacji tegorocznego projektu wojewody opolskiego pn. „[O]Polska historia mobilna, sfinansowana ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Na ten cel wojewoda otrzymał dotację w wysokości 64 tys. zł.

Jak wiadomo, dzisiaj zwłaszcza smartfon, ale też tablet i komputer, stanowi podstawowe wyposażenie młodych ludzi. Ten program jest kierowany szczególnie do nich. Trudno spotkać młodego człowieka, który nie operuje szybko na swoim smartfonie. W ten sposób szybko może dotrzeć do potrzebnych informacji – wyjaśnia wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który dodaje, że na mapie, która będzie dostępna w bezpłatnej aplikacji mobilnej, swój opis znajdą miejsca związane z Powstaniami Śląskimi. Ponadto, przybliżone zostaną sylwetki opolskich bohaterów, a także uwypuklone wydarzenia z zakresu historii najnowszej.

W ramach projektu wojewoda Kłosowski ogłosił dziś konkursu dot. wytypowania miejsc ważnych z punktu widzenia historii lokalnej (zgodnie z ww. kategoriami). Zwycięskie propozycje zostaną dołączone jako kolejne punkty na mapie województwa opolskiego. Swoje pomysły mogą zgłaszać osoby od 12 do 17 r.ż. oraz pełnoletni.

Poza opisem miejsca, zgłoszenia powinny zawierać fotografie danego miejsca. Konkurs trwa do 30 września 2021 r., a prace można zgłaszać pocztą tradycyjną oraz e-mail na adres: niepodlegla18@opole.uw.gov.pl (regulamin konkursu w zał.). Nagrodami w konkursie są m.in. tablety oraz książki.

Artur Zapała, Opolski, wicekurator oświaty, ocenia ten konkurs jako bardzo ważną część Rządowego Programu Wieloletniego “Niepodległa”. – My poinformujemy oczywiście szkoły i dyrektorów o konkursie. Na naszych stronach podamy informacje o zasadach przedsięwzięcia dedykowanego dzieciom. Poza tym zwołamy komisję, która później oceni prace nadesłane przez młodzież.

 

Krzysztof Marcinkiewicz, przedstawiciel Instytutu Śląskiego w Opolu – partner projektu, jest przekonany, że aplikacja mobilna okaże się sukcesem. – Trzeba dotrzeć w skuteczny sposób do osób młodych, dlatego warto podkreślić udział kuratorium w projekcie. My – jako Instytut Śląski – zapewnimy stronę merytoryczną i historyczną. Nasze archiwa są otwarte i pozostają do dyspozycji. Myślę więc, że ten projekt spełni swoje założenia i trafi do młodzieży oraz pozostałych mieszkańców Opolszczyzny – zaznacza.

Poza opisami miejsc pamięci oraz fotografiami, w aplikacji na urządzenia elektroniczne, znajdziemy również elementy grywalizacji – quiz wiedzy o historii regionu.

W ramach projektu zaplanowano także możliwość filtrowania miejsc według kategorii oraz możliwość udostępniania informacji o odwiedzonym punkcie na kanałach social media.

– To już 9 projekt wojewody opolskiego, który uzyskał dotację na realizację w ramach „Niepodległej”. Bardzo się cieszę, iż pomysł uruchomienia aplikacji zyskał aprobatę ministerstwa, gdyż szczególnie teraz – w dobie pandemii, tego typu formy dotarcia do wiedzy – szczególnie młodych osób, są koniecznością – dodaje wojewoda opolski.

 

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

PSG Sponsorem Tytularnym Stali Nysa!

PSG Sponsorem Tytularnym Stali Nysa!

24 stycznia 2022  

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) została sponsorem tytularnym naszej drużyny siatkarskiej. Drużyna nosi teraz nazwę PSG Stal Nysa.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 319

Nyska Kronika Filmowa – odc. 319

21 stycznia 2022  

Dziś powiemy o kolejnym zatruciu czadem w Nysie. Tym razem do groźnego zdarzenia doszło przy ul. Bohaterów Warszawy. Będzie także o nowym wozie dla nyskich strażaków, zajęciach dla dzieci i dorosłych na krytej pływalni oraz kolejnej edycji Biegu Nyskiego, który wraca pod Halę Nysa. U nas także kolejne ostrzeżenie przed internetowymi naciągaczami, którzy obiecują 300 zł w zamian za szczepienie na Covid.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 stycznia 2022  

Dziś obchodzimy Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Z okazji tych jakże wyjątkowych dni Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najlepsze życzenia.

Budżet Obywatelski – ostateczna lista zakwalifikowanych wniosków

Budżet Obywatelski – ostateczna lista zakwalifikowanych wniosków

21 stycznia 2022  

Zapraszamy do zapoznania się z ostateczną listą wniosków dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Nysa.

EFS Opolskie