Nyska Kronika Filmowa – odc. 475
Dziś powiemy m.in. o konsultacjach dotyczących przygotowania koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni rzek: Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.
Priorytetem prowadzonych działań jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia. Część interwencyjnych działań została już zakończona, a wraz z postępującą inwentaryzacją szkód planowane i wdrażane są kolejne prace. Według danych z 6.12.2024 r., do realizacji w 2024 roku na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przewidzianych jest 187 zadań.
Niemal natychmiast od momentu wystąpienia powodzi na obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, pracownicy Wód Polskich z podległych jednostek rozpoczęli szeroko zakrojony dialog społeczny na rzecz minimalizacji skutków i ograniczania szkód powodziowych. W ciągu dwóch miesięcy nasi pracownicy – Dyrektorzy i Zastępcy 7 Zarządów Zlewni, a także Kierownicy 43 Nadzorów Wodnych oraz członkowie tych jednostek wzięli udział w wielu roboczych i oficjalnych spotkaniach z władzami samorządowymi, oraz podmiotami działającymi w obszarze gospodarki wodnej. Efekt to możliwie szybkie wdrożenie działań i prace naprawcze zgodne z oczekiwaniami lokalnych społeczności i samych mieszkańców.
Wrocławskie Wody Polskie korzystają z dialogu ze stroną społeczną na wszystkich etapach: wizji terenowych; inwentaryzacji szkód po powodzi; porządkowania koryt rzecznych; weryfikacji stanu urządzeń i budowli hydrotechnicznych; wdrażania pilnych prac zabezpieczających; usuwania interwencyjnego szkód; realizowania odbudowy koryt rzek; uzupełniania wyrwy w murach oporowych i obwałowaniach czy wreszcie planowania i analiz dalszych inwestycji przeciwpowodziowych.
Począwszy od końca września do końca listopada tego roku przedstawiciele RZGW we Wrocławiu aktywnie działali w związku z przechodzeniem fal powodziowych i wezbraniowych przez tereny administrowane przez swoje jednostki.
Przypominamy, że prace interwencyjne realizowane są w celu usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód oraz przygotowania koryt rzek pod zaprojektowanie i wykonanie docelowych robót niezbędnych dla uniknięcia dalszych zniszczeń w przyszłości. Ich realizacja odbywa się na podstawie inwentaryzacji terenowej – na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych oraz w ramach udrożniania koryt rzek i potoków. To m.in.:
Należy mieć na względzie czas i miejsce, w którym wystąpiła powódź. Pilność zabezpieczenia wynika z wysokiego ryzyka wystąpienia opadów (okres jesienny), a także potencjalnej powodzi roztopowej na wiosnę. Zalegający w korytach rumosz czy przerwane wały przeciwpowodziowe stwarzają realne ryzyko dla bezpieczeństwa cywilnego.
Województwo opolskie:
Dziś powiemy m.in. o konsultacjach dotyczących przygotowania koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni rzek: Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej.
Posiłki są wydawane od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 13:00 w Centrum Integracji Społecznej w Nysie (przy ul. Poznańskiej 3). Osoby potrzebujące mogą zjeść posiłek na miejscu lub zabrać go na wynos.
Gmina Nysa przygotowała bogaty program na ferie zimowe, które potrwają od 3 do 16 lutego 2025 roku. W tym czasie dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach, turniejach sportowych i kreatywnych zajęciach, dostosowanych do różnych zainteresowań i grup wiekowych.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli posiadasz substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska, np. wyroby zawierające azbest i jesteś osobą fizyczną niebędącą przedsiębiorcą, to masz obowiązek okresowego przedkładania Burmistrzowi Nysy informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów zawierających azbest. Masz na to czas do 31 stycznia.