Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź

Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź

Kategoria: Aktualności
13 grudnia 2024
DRUKUJ

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.

Priorytetem prowadzonych działań jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia. Część interwencyjnych działań została już zakończona, a wraz z postępującą inwentaryzacją szkód planowane i wdrażane są kolejne prace. Według danych z 6.12.2024 r., do realizacji w 2024 roku na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przewidzianych jest 187 zadań.

  • RZGW we Wrocławiu zrealizował 118 zadań o wartości 9,5 mln zł;
  • RZGW we Wrocławiu nadal realizuje 67 zadań o wartości prawie 59 mln zł;
  • RZGW we Wrocławiu do końca roku planuje rozpoczęcie 2 nowe zadania o wartości około 300 tys. zł.

Ponad 500 spotkań przedstawicieli RZGW we Wrocławiu w ramach dialogu społecznego z samorządami na rzecz usuwania skutków powodzi

Niemal natychmiast od momentu wystąpienia powodzi na obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, pracownicy Wód Polskich z podległych jednostek rozpoczęli szeroko zakrojony dialog społeczny na rzecz minimalizacji skutków i ograniczania szkód powodziowych. W ciągu dwóch miesięcy nasi pracownicy – Dyrektorzy i Zastępcy 7 Zarządów Zlewni, a także Kierownicy 43 Nadzorów Wodnych oraz członkowie tych jednostek wzięli udział w wielu roboczych i oficjalnych spotkaniach z władzami samorządowymi, oraz podmiotami działającymi w obszarze gospodarki wodnej. Efekt to możliwie szybkie wdrożenie działań i prace naprawcze zgodne z oczekiwaniami lokalnych społeczności i samych mieszkańców.

Wrocławskie Wody Polskie korzystają z dialogu ze stroną społeczną na wszystkich etapach: wizji terenowych; inwentaryzacji szkód po powodzi; porządkowania koryt rzecznych; weryfikacji stanu urządzeń i budowli hydrotechnicznych; wdrażania pilnych prac zabezpieczających; usuwania interwencyjnego szkód; realizowania odbudowy koryt rzek; uzupełniania wyrwy w murach oporowych i obwałowaniach czy wreszcie planowania i analiz dalszych inwestycji przeciwpowodziowych.

Jak przebiegają prace interwencyjne?

Przypominamy, że prace interwencyjne realizowane są w celu usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód oraz przygotowania koryt rzek pod zaprojektowanie i wykonanie docelowych robót niezbędnych dla uniknięcia dalszych zniszczeń w przyszłości. Ich realizacja odbywa się na podstawie inwentaryzacji terenowej – na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych oraz w ramach udrożniania koryt rzek i potoków. To m.in.:

  • odtwarzanie koryt rzek (np. przez zasypywanie wyrw czy uzupełnianie ubytków skarp i dna cieków w miejscach stanowiących zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
  • udrażnianie koryt rzek oraz porządkowanie terenu zbiorników (np. przez usuwanie zatorów i rumoszu, w miejscach, gdzie spiętrzenie wód i podtopienia mogą stanowić uzasadnione zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
  • kontrole, zabezpieczenia i naprawy urządzeń wodnych w celu przywrócenia ich funkcji przeciwpowodziowej (np. ubezpieczeń brzegowych, murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych, zbiorników przeciwpowodziowych).

Należy mieć na względzie czas i miejsce, w którym wystąpiła powódź. Pilność zabezpieczenia wynika z wysokiego ryzyka wystąpienia opadów (okres jesienny), a także potencjalnej powodzi roztopowej na wiosnę. Zalegający w korytach rumosz czy przerwane wały przeciwpowodziowe stwarzają realne ryzyko dla bezpieczeństwa cywilnego.

Województwo opolskie:

  1. Likwidacja zatorów oraz nieczystości z dna skarpy rz. Młynówki Skoroszyckiej w m. Brzeziny powstałych po przejściu wód powodziowych (powiat nyski, gmina Skoroszyce)
  2. Odbiór odpadów na obiektach Zbiornika Wodnego Nysa (powiat nyski, gmina Nysa)
  3. Usunięcie zatoru na Nysie Kłodzkiej w km 78+380 w m. Otmuchów (powiat nyski, gmina Nysa)
  4. Zabudowa wyrwy oraz udrożnienie rz. Kamienica w km 4+660-4+680 (powiat nyski, gmina Nysa)
  5. Odpompowanie wody z polderu Buków z zawala do Zbiornika Wodnego Nysa (powiat nyski, gmina Nysa)
  6. Usunięcie zatoru na kanale ulgi rz. Tarnawka w m. Paczków w km 0+181 (powiat nyski, gmina Paczków)
  7. Zabezpieczenie wyrw na prawym brzegu rzeki Nysa Kłodzka od górnego stanowiska jazu nr 1 do mostu Bema (powiat nyski, gmina Nysa)
  8. Naprawa wraz z zabezpieczeniem skarpy na lewym brzegu Widnej w rejonie Wału D Zbiornika Nysa (powiat nyski, gmina Nysa)
  9. Zakup prętów stalowych niezbędnych do odbudowy kraty chroniącej zabudowany odcinak przed powstaniem zatoru na rz. Miejski (powiat nyski, gmina Nysa)
  10. Konserwacja i umocnienie koryta potoku Domaszkowickiego w m. Domaszkowice gm. Nysa (powiat nyski, gmina Nysa)
  11. Udrożnienie koryta rzeki Kamienica w m. Hajduki Nyskie gm. Nysa (powiat nyski, gmina Nysa)
Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 475

Nyska Kronika Filmowa – odc. 475

24 stycznia 2025  

Dziś powiemy m.in. o konsultacjach dotyczących przygotowania koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni rzek: Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej.

Ciepły posiłek dla potrzebujących – menu 27-31 stycznia

Ciepły posiłek dla potrzebujących – menu 27-31 stycznia

24 stycznia 2025  

Posiłki są wydawane od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 13:00 w Centrum Integracji Społecznej w Nysie (przy ul. Poznańskiej 3). Osoby potrzebujące mogą zjeść posiłek na miejscu lub zabrać go na wynos.

Ferie zimowe w Gminie Nysa – moc atrakcji dla dzieci i młodzieży

Ferie zimowe w Gminie Nysa – moc atrakcji dla dzieci i młodzieży

24 stycznia 2025  

Gmina Nysa przygotowała bogaty program na ferie zimowe, które potrwają od 3 do 16 lutego 2025 roku. W tym czasie dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach, turniejach sportowych i kreatywnych zajęciach, dostosowanych do różnych zainteresowań i grup wiekowych.

Składanie informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów zawierających azbest

Składanie informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów zawierających azbest

23 stycznia 2025  

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli posiadasz substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska, np. wyroby zawierające azbest i jesteś osobą fizyczną niebędącą przedsiębiorcą, to masz obowiązek okresowego przedkładania Burmistrzowi Nysy informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów zawierających azbest. Masz na to czas do 31 stycznia.

EFS Opolskie