PROGRAM PRIORYTETOWY CIEPŁE MIESZKANIE

PROGRAM PRIORYTETOWY CIEPŁE MIESZKANIE

Kategoria: Aktualności, Komunikat
2 maja 2023
DRUKUJ

 Ogłoszenie o naborze wniosków – Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie”

W związku z przyznaniem Gminie Nysa, przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, dotacji na realizację Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”, Burmistrz Nysy ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach ww. Programu.

 

 

TERMIN I SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW

  • Wnioski należy składać od dnia 2 maja 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r.
  • Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć:

– w formie papierowej w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Nysie lub przesłać na adres: Urząd Miejski w Nysie, ul. Kolejowa 15, 48-300 Nysa lub

– w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-puap, na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miejskiego w Nysie: ePUAP: /cokk0k251c/SkrytkaESP.

  • Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu do Urzędu Miejskiego w Nysie.
  • Formularz wniosku dostępny jest w Wydziale Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie (pokój nr 28) lub w załącznikach na dole strony.

CEL PROGRAMU

Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych, poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (przez budynek mieszkalny wielorodzinny, dla potrzeb Programu, należy rozumieć budynek mieszkalny, w którym wydzielono więcej niż dwa lokale, w tym przynajmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne).

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Beneficjentem końcowym Programu jest osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, zlokalizowanym na terenie Gminy Nysa oraz spełniająca kryteria dochodowe określone w Programie.

NA CO?

Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, tj:

  • pompa ciepła powietrze / woda
  • pompa ciepła powietrze /powietrze
  • kocioł gazowy kondensacyjny
  • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
  • ogrzewanie elektryczne
    lub
    podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania Programu (w tym do węzła cieplnego znajdującego się w budynku).

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu
    w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła;
  • zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym;
  • dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.

POZIOMY I WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA

Wysokość dofinansowania dla beneficjentów końcowych uzależniona jest od dochodów beneficjenta końcowego lub beneficjenta końcowego i osób w jego gospodarstwie domowym.

POZIOM DOFINANSOWANIAWARUNKIMAKSYMALNA WYSOKOŚĆ DOTACJI
PODSTAWOWYRoczny dochód wnioskodawcy – nie więcej niż 120 000 złdo 35%
i nie więcej niż 17 500 zł
PODWYŻSZONYMiesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym:

  • w gospodarstwie wieloosobowym – nie więcej niż 1 673 zł
  • w gospodarstwie jednoosobowym – nie więcej niż 2 342 z

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – przychód roczny nie przekroczył czterdziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę

do 65%
i nie więcej niż 26 900 zł
NAJWYŻSZYMiesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym:

  • w gospodarstwie wieloosobowym –  nie więcej niż 900 zł
  • w gospodarstwie jednoosobowym – nie więcej niż 1 260 zł
    lub
    ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – przychód roczny nie przekroczył dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę

do 95%
i nie więcej niż 39 900 zł

 

OKRES REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA I KWALIFIKOWALNOŚCI KOSZTÓW

  • Rozpoczęcie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić nie wcześniej niż data zawarcia umowy o dofinansowanie przez beneficjenta końcowego z Gminą Nysa. Koszty poniesione wcześniej będą uznawane za niekwalifikowane.
  • Zakończenie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego (data wystawienia ostatniej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac) oznacza rzeczowe zakończenie wszystkich prac objętych umową o dofinansowanie, pozwalające na prawidłową eksploatację zamontowanych urządzeń i nastąpi nie później niż 31.10.2023 r.).

INNE WARUNKI PROGRAMU

  • Środki na realizację Programu przekazywane będą Gminie Nysa w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
  • Gmina Nysa przekaże beneficjentowi końcowemu dotację w formie refundacji części kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia.
  • Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w ramach Programu w lokalu mieszkalnym objętym dofinansowaniem nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła na paliwa stałe o klasie niższej niż 5 klasa według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.
  • Na jeden lokal mieszkalny może być udzielone jedno dofinansowanie w ramach Programu.
  • W przypadku gdy w lokalu mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. Gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
  • Otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż indywidualnego źródła ciepła w lokalu mieszkalnym nie jest możliwe w przypadku, gdy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się lokal, którego dotyczy wniosek, istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub jest on podłączony do sieci ciepłowniczej.
  • W przypadku współwłasności lub posiadania wspólnego ograniczonego prawa rzeczowego, beneficjent końcowy może otrzymać dofinansowanie, jeżeli przedłoży zgodę wszystkich współwłaścicieli lub posiadaczy ograniczonego prawa rzeczowego na realizację przedsięwzięcia.
  • Przedsięwzięcie realizowane w ramach Programu może być dofinansowane z innych środków publicznych, z tym że łączna kwota dofinansowania na przedsięwzięcie nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Więcej informacji na temat Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” można uzyskać w Wydziale Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie pokój 28 oraz pod nr telefonu 77 40 80 648.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Szef MON z wizytą w Nysie

Szef MON z wizytą w Nysie

19 września 2024  
Dziś wiele ważnych komunikatów ze szczebla ministerialnego usłyszeliśmy w czasie ogólnopolskiej konferencji w czasie wizyty wicepremiera w Nysie. – Rozpoczynamy wieloetapową operację Fenix, aby przywrócić wszystko do porządku – mówi Wicepremier W. Kosiniak – Kamysz. – W Nysie udało się otworzyć szpital polowy, ale przed nami wiele pracy. Podstawa teraz to koordynacja zadań, również na szczeblu samorządowym.
Szpital polowy gotowy na przyjęcia pacjentów

Szpital polowy gotowy na przyjęcia pacjentów

19 września 2024  
Szpital polowy przy Hali Nysa jest gotowy na przyjęcia pacjentów.
Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób poszkodowanych w powodzi

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób poszkodowanych w powodzi

19 września 2024  
Od 19 września (czwartek), od godziny 11:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.
EFS Opolskie