
Wyjątkowe drzewo w centrum miasta – dąb 800-lecia Nysy!
Coraz bardziej zielono w centrum miasta! Gmina posadziła już 117 drzewo! Dodajmy, wyjątkowe drzewo – to dąb posadzony z okazji 800-lecia miasta.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy – Polska.
Gmina Nysa wraz z polskimi i czeskimi partnerami zrealizowała transgraniczny projekt pn. ” Správná praxe při zajištění výkonu veřejné správy a činnosti bezpečnostních složek při vzniku pandemie” / „Dobre praktyki w zakresie zapewnienia funkcjonowania administracji publicznej i działań służb bezpieczeństwa na wypadek pandemii” nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002852 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy – Polska.
Celem projektu było stworzenie platformy komunikacyjnej (poprzez wspólne warsztaty – Gmina Nysa zorganizowała warsztaty w dniach 08-09 listopada 2022 r.), na której nastąpiła wymiana doświadczeń w zarządzaniu pandemią w poszczególnych obszarach administracji publicznej, którą zapewniali partnerzy projektu. W warsztatach uczestniczyli partnerzy projektu, a także przedstawiciele innych organizacji (Policja, Straż Pożarna) działających na pograniczu.
Projekt zajął się również wdrożeniem nowych technologii, które powinny przyczynić się do zwiększenia gotowości i zdolności partnerów projektu do realizacji swoich zadań mieszkańcom i odwiedzającym granicę. W ramach projektu Gmina Nysa zakupiła laptopa z możliwością organizowania wideokonferencji, zamgławiacze medyczne czy aparat (bramkę) z możliwością pomiaru temperatury. Każdy partner przetestował określony obszar technologii i podzielił się wynikami z innymi partnerami podczas dnia prezentacji (Gmina Nysa zorganizowała dzień prezentacji w dniu 24 stycznia 2022 r. w ramach spotkania grupy ekspertów w Prószkowie).
W oparciu o warsztaty i ocenę skuteczności nowych technologii, zdefiniowane zostały dobre praktyki (dokument dwujęzyczny):
Powyższe dokumenty będą przydatne nawet w przypadku obecnego zagrożenia chorobami odzwierzęcymi czy epifitami. Dobra praktyka zawiera podsumowanie zaleceń, jak skutecznie zapewnić realizację działań partnerów projektu i samorządów na obszarze przygranicznym.
Warto wspomnieć, że w dniach 14-15 lutego 2023r. odbyła się na granicy w Mikulovicach symulowana akcja ratownicza po wypadku cysterny, w wyniku, którego doszło do rozszczelnienia zbiornika i wycieku kwasu azotowego. Uczestnicy projektu „Dobre praktyki w zakresie zapewnienia funkcjonowania administracji publicznej i działań służb bezpieczeństwa na wypadek pandemii” dostali informacje o zaistniałej sytuacji za pomocą SMS-a oraz email-a z poleceniem udania się na miejsce wypadku (w przypadku służb ratunkowych) lub połączenia się online ze sztabem koordynującym sytuację na miejscu zdarzenia. W symulowanej akcji ratunkowej wzięły udział lokalne jednostki Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, ratownictwa medycznego a także przedstawiciele okolicznych jednostek reagowania kryzysowego.
Partnerzy projektu byli:
Całkowite wydatki budżetowe projektu wyniosły 121.937,00 euro, pokrycie finansowe realizacji projektu zostało zapewnione ze środków własnych partnerów projektu oraz dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w łącznej kwocie 103.646,45 euro. Projekt zrealizowano w latach 2021 – 2023. Całkowita wartość projektu przypadająca na partnera projektu Gminę Nysa wyniosła 19.090,00 €. Dofinansowanie 85% kosztów kwalifikowalnych.
Coraz bardziej zielono w centrum miasta! Gmina posadziła już 117 drzewo! Dodajmy, wyjątkowe drzewo – to dąb posadzony z okazji 800-lecia miasta.
W związku z upływem w dniu 31 grudnia 2023 r. czteroletniej kadencji ławników, działając na podstawie art. 160 i art. 162 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2017 ze zm.) informuję, że do dnia 30 czerwca 2023 r. będą przyjmowane KARTY ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW NA ŁAWNIKÓW SĄDOWYCH na kadencję 2024-2027.
INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA
Zbieranie kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych prowadzonych w ramach prac nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa
W ramach aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa, Uchwała Nr LXVIII/10/20/23 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie przystąpienia do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa, z dniem 31.05.2023 r. zakończył się proces naboru na karty przedsięwzięć rewitalizacyjnych, czyli pomysłów i zamierzeń na przeprowadzenie rewitalizacji Gminy Nysa.
Łącznie wpłynęło 29 kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które stanowią odpowiedź na zdiagnozowane problemy
i potrzeby rewitalizacyjne. Dotyczą one różnych tematów, w szczególności takich jak aktywność seniorów, wsparcie dzieci i młodzieży, poprawa dostępności miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami, rozwój oferty sportu
i rekreacji, modernizacja przestrzeni podwórkowych, zwiększanie bioróżnorodności i dostępu do terenów zielonych.
Przedsięwzięcia rewitalizacyjne zgłosiły:
Serdecznie dziękujemy podmiotom, które zgłosiły chęć realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, wnosząc przy tym wkład w poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Nysy.
BURMISTRZ NYSY
Kordian Kolbiarz
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie wraz ze Służbą Więzienną zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości i korzyści płynących z zatrudnienia osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Nysie.