Gmina Nysa zakończyła realizację projektu „Twierdza Nysa – wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu mikroprojektów Euroregionu Pradziad.
Obiekty forteczne Twierdzy Nysa stanowią duży kompleks różnych obiektów znajdujących się na terenie całego miasta. Powyższy projekt miał na celu poprawę dostępu do tych obiektów i wzbogacenie ich oferty skierowanej do turystów i mieszkańców pogranicza. W ramach projektu utworzono forteczny szlak turystyczny, który skomunikował kilka obiektów fortecznych. Dodatkowo wykonano elementy ekspozycji w postaci rekonstrukcji XIX wiecznych mebli i pieca chlebowego w celu podniesienia atrakcyjności jednego z obiektów – Fortu II.
W celu zwiększenia odwiedzalności Fortu II w ramach projektu zorganizowano warsztaty rekonstrukcyjne dla uczestników grup rekonstrukcyjnych z Polski i Czech. Warsztaty miały na celu promocję i kultywowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego z XIX wieczną historią Twierdzy Nysa. Miejsce odbywania warsztatów czyli Fort II w czasie ich trwania był udostępniony zwiedzającym, którzy mogli obserwować rekonstruowane w ramach warsztatów XIX wieczne życie w twierdzy.
W ramach projektu wydany został również przewodnik po obiektach fortecznych w różnych wersjach językowych (zobacz online), który dostępny jest w Punkcie Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi w Nysie.
1 marca odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii dotycząca cyfryzacji procesu budowlanego. Podczas konferencji Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego zaprezentowała po raz pierwszy przed dziennikarzami serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).
Otoczenie przyrody, filmowe hity i nocny klimat. Czego chcieć więcej? Już latem czeka nas kolejna edycja Nocnego Festiwalu Filmowego nad jeziorem. Pierwsza odsłona wydarzenia okazała się wielkim hitem.
– Chcemy, żeby ta impreza już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń i w świadomość mieszkańców. Działa też u nas w Nysie dyskusyjny klub filmowy, więc być może zjednoczymy siły, by impreza była jeszcze ciekawsza. – mówi Edyta Peikert, prezes spółki AKWA.
W ubiegłym roku wydarzenie trwało dwa dni. Pierwszego wieczoru wyświetlono film EVEREST, a drugiego NOC OCZYSZCZENIA. ANARCHIA. O doborze repertuaru zdecydowali sami mieszkańcy. Teraz będzie tak samo. Wydarzenie ponownie ma trwać też 2 dni (18-19 czerwca). Podczas festiwalu znów zobaczymy widowiskowy pokaz laserów.
Impreza odbędzie się w miejscu, gdzie do tej pory rozłożona była karuzela. Uczestnicy będą mieli również dostęp do pola gastronomicznego.
Na rynku pojawił się drugi numer odświeżonej gazety TAK. Jak zwykle nie brakuje aktualności i inwestycji, ale także porad zdrowotnych, kulinarnych i biznesowych oraz kącika rozrywkowego.
W gazecie znajdziemy też wywiad z nyskim katem Jerzym Gadawskim. Ciekawostką są kupony dla pań z okazji Dni Kobiet.