Gmina Nysa zakończyła realizację projektu „Twierdza Nysa – wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu mikroprojektów Euroregionu Pradziad.
Obiekty forteczne Twierdzy Nysa stanowią duży kompleks różnych obiektów znajdujących się na terenie całego miasta. Powyższy projekt miał na celu poprawę dostępu do tych obiektów i wzbogacenie ich oferty skierowanej do turystów i mieszkańców pogranicza. W ramach projektu utworzono forteczny szlak turystyczny, który skomunikował kilka obiektów fortecznych. Dodatkowo wykonano elementy ekspozycji w postaci rekonstrukcji XIX wiecznych mebli i pieca chlebowego w celu podniesienia atrakcyjności jednego z obiektów – Fortu II.
W celu zwiększenia odwiedzalności Fortu II w ramach projektu zorganizowano warsztaty rekonstrukcyjne dla uczestników grup rekonstrukcyjnych z Polski i Czech. Warsztaty miały na celu promocję i kultywowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego z XIX wieczną historią Twierdzy Nysa. Miejsce odbywania warsztatów czyli Fort II w czasie ich trwania był udostępniony zwiedzającym, którzy mogli obserwować rekonstruowane w ramach warsztatów XIX wieczne życie w twierdzy.
W ramach projektu wydany został również przewodnik po obiektach fortecznych w różnych wersjach językowych (zobacz online), który dostępny jest w Punkcie Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi w Nysie.
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuję, że w poniedziałek 6 czerwca 2022 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.
Od 1 lipca 2021 r., na mocy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, każdy właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego i niemieszkalnego w którym znajduje się źródło ciepła, jest zobowiązany do złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.