Pogoda w Nysie

Piątek 01.03.2024
Antoniny, Radosława i Dawida
10°C
PM10 - 45 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Kategoria: Aktualności
1 grudnia 2023
DRUKUJ

Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze  na odwiert związany z geotermią. 24 listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z którego pochodzą fundusze) od kilku lat wspiera intensywnie rozwój geotermii w Polsce poprzez liczne programy, przekazując setki milionów złotych na ten cel.

W naszej gminie o geotermii mówiło się już od dawna. Pierwsze badania zlecono już w 2010 roku. Dzięki tym specjalistycznym pomiarom dokonano wstępnej oceny warunków geotermalnych na terenie Nysy. Określono również najbardziej korzystną lokalizację przyszłego odwiertu geotermalnego przy ul. Saperskiej, niedaleko miejskiego kąpieliska. Kilka lat trwało opracowanie specjalistycznej dokumentacji związanej z odwiertem a sam wniosek o dofinansowanie tego zadania złożono, w listopadzie 2022 roku.

Ta wyjątkowa inwestycja, to pierwszy krok Gminy Nysa w kierunku możliwości skorzystania ze źródeł odnawialnej energii. Wykonanie tego odwiertu może nie tylko zrewolucjonizować miejską infrastrukturę energetyczną, ale z pewnością stanie się jednym z elementów budowania gospodarki o „obiegu zamkniętym” czyli takiej, która, w interesie mieszkańców, wykorzystuje wszystkie dostępne zasoby gminy.

Jeśli podczas prac wiertniczych potwierdzą się dobre parametry wody będzie ją można wykorzystać do celów ciepłowniczych. W kolejnej fazie realizacji, projekt zakłada bowiem budowę ciepłowni geotermalnej w bezpośrednim sąsiedztwie odwiertu, która w przyszłości będzie współpracować z siecią ciepłowniczą należącą obecnie do Nyskiej Energetyki Cieplnej. Samorząd i spółka podpisały już list intencyjny o wzajemnej współpracy.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to kwota około 20 mln zł. Pozyskane dofinansowanie zabezpiecza niemalże 100% kosztów realizacji obecnego zadania.

– Ten innowacyjny projekt wpisuje się w globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim potwierdza nasze zaangażowanie w poszukiwanie nowych i co najważniejsze ekologicznych źródeł energii. Warto podkreślić, że Gmina Nysa, staje się pionierem w regionie w realizacji projektów, które w przyszłości przyniosą ogromne korzyści dla mieszkańców Nysy i środowiska – mówi Piotr Bobak, Sekretarz Miasta.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 430

Nyska Kronika Filmowa – odc. 430

1 marca 2024  

Dziś powiemy o tym jak zmieni się Ośrodek AKWA Marina, będzie również o siatkarskich emocjach w kolejnej edycji Pucharu Polski kobiet. Powiemy także o obchodach święta Żołnierzy Niezłomnych.

Stypendia artystyczne wręczone!

Stypendia artystyczne wręczone!

1 marca 2024  

W dniu 29 lutego 20204 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych dla uczniów szkół podstawowych i średnich za rok szkolny 2022/2023.

Grupa ORLEN sponsorem strategicznym turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski

Grupa ORLEN sponsorem strategicznym turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski

1 marca 2024  

Grupa ORLEN została sponsorem strategicznym turniejów finałowych o TAURON Puchar Polski. Współpraca z jedną z największych firm w Europie dotyczy zarówno kobiecej, jak i męskiej edycji pucharowych rozgrywek w 2024 roku.

VIII edycja Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

VIII edycja Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

29 lutego 2024  

W imieniu Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły oraz Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – Tomasza Hanzla, serdecznie zapraszamy do udziału w VIII edycji projektu pn. „Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego”.

EFS Opolskie