Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Kategoria: Aktualności
1 grudnia 2023
DRUKUJ

Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze  na odwiert związany z geotermią. 24 listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z którego pochodzą fundusze) od kilku lat wspiera intensywnie rozwój geotermii w Polsce poprzez liczne programy, przekazując setki milionów złotych na ten cel.

W naszej gminie o geotermii mówiło się już od dawna. Pierwsze badania zlecono już w 2010 roku. Dzięki tym specjalistycznym pomiarom dokonano wstępnej oceny warunków geotermalnych na terenie Nysy. Określono również najbardziej korzystną lokalizację przyszłego odwiertu geotermalnego przy ul. Saperskiej, niedaleko miejskiego kąpieliska. Kilka lat trwało opracowanie specjalistycznej dokumentacji związanej z odwiertem a sam wniosek o dofinansowanie tego zadania złożono, w listopadzie 2022 roku.

Ta wyjątkowa inwestycja, to pierwszy krok Gminy Nysa w kierunku możliwości skorzystania ze źródeł odnawialnej energii. Wykonanie tego odwiertu może nie tylko zrewolucjonizować miejską infrastrukturę energetyczną, ale z pewnością stanie się jednym z elementów budowania gospodarki o „obiegu zamkniętym” czyli takiej, która, w interesie mieszkańców, wykorzystuje wszystkie dostępne zasoby gminy.

Jeśli podczas prac wiertniczych potwierdzą się dobre parametry wody będzie ją można wykorzystać do celów ciepłowniczych. W kolejnej fazie realizacji, projekt zakłada bowiem budowę ciepłowni geotermalnej w bezpośrednim sąsiedztwie odwiertu, która w przyszłości będzie współpracować z siecią ciepłowniczą należącą obecnie do Nyskiej Energetyki Cieplnej. Samorząd i spółka podpisały już list intencyjny o wzajemnej współpracy.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to kwota około 20 mln zł. Pozyskane dofinansowanie zabezpiecza niemalże 100% kosztów realizacji obecnego zadania.

– Ten innowacyjny projekt wpisuje się w globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim potwierdza nasze zaangażowanie w poszukiwanie nowych i co najważniejsze ekologicznych źródeł energii. Warto podkreślić, że Gmina Nysa, staje się pionierem w regionie w realizacji projektów, które w przyszłości przyniosą ogromne korzyści dla mieszkańców Nysy i środowiska – mówi Piotr Bobak, Sekretarz Miasta.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Obwieszczenie Starosty Nyskiego

Obwieszczenie Starosty Nyskiego

24 lipca 2024  

Starosta Nyski zawiadamia, że 17.07.2024 r. na wniosek Burmistrza Nysy została wydana decyzja nr 3/24 (znak sprawy AB.6744.2.2024.DO) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: „Budowa drogi gminnej w Skorochowie”, usytuowanej na obszarze: gminy Nysa, jednostka ewidencyjna – Nysa – obszar wiejski, obręb Skorochów.

Badanie preferencji i zachowań komunikacyjnych

Badanie preferencji i zachowań komunikacyjnych

24 lipca 2024  

Szanowni Państwo, zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym  w ramach Partnerstwa gmin Nysa, Głuchołazy, Otmuchów oraz powiatów Nyskiego i Prudnickiego i  do wypełnienia poniższej ankiety, dotyczącej przemieszczania się mieszkańców tychże gmin.

W sobotę w Rynku czasowo zamknięty będzie ruch samochodowy i parking

W sobotę w Rynku czasowo zamknięty będzie ruch samochodowy i parking

23 lipca 2024  

Informujemy mieszkańców oraz turystów, że w najbliższą sobotę 27 lipca 2024 r. na Rynku w Nysie odbędzie się uroczysty przemarsz wraz z apelem historycznych wojsk uczestniczących w obchodach Dni Twierdzy Nysa 2024. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników przemarszu oraz zgromadzonej publiczności zostanie czasowo zamknięty ruch samochodowy i parking w centralnej części Rynku.

Kolejny koncert na Placu Paderewskiego

Kolejny koncert na Placu Paderewskiego

23 lipca 2024  

Zapraszamy na kolejny koncert na Placu Paderewskiego.

EFS Opolskie