W grudniu 2019 r. Ministerstwo Cyfryzacji, w ramach projektu Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych (RSRP), uruchomiło Rejestr Danych Kontaktowych (RDK), który jest kolejnym z rejestrów wchodzących w skład Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Do tej pory, do RDK dołączyło ponad 3 500 000 Polaków. Przekazanie danych do RDK jest dobrowolne i bezpłatne. Ponadto, w każdej chwili można je zmienić lub usunąć.
Głównym celem usług udostępnionych w ramach Rejestru Danych Kontaktowych jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami. Dzięki RDK urzędy mogą z wyprzedzeniem informować obywateli np. o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego, ale i o rozpatrzeniu złożonych wniosków o świadczenia (np. 500+).
Jakie dane gromadzi RDK
1. imię i nazwisko;
2. numer PESEL
3. numer telefonu komórkowego
4. adres poczty elektronicznej
Kto może przekazać dane do RDK?
Dane do RDK może przekazać:
Osoba pełnoletnia posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych
Osoba, która uzyskała pełnoletność poprzez zawarcie związku małżeńskiego
Dane do RDK można wprowadzić osobiście lub za pośrednictwem urzędnika przy okazji wizyty w urzędzie.
Co załatwisz przy pomocy RDK?
Rejestr Danych Kontaktowych to sposób, by szybko i wygodnie uzyskać informacje na przykład o:
dokumentach gotowych do odbioru,
rozpatrzeniu złożonych wniosków,
potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w zainicjowanych przez ciebie sprawach urzędowych.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/2294/1
Dziś sprawdzimy, jak po gwałtownym ociepleniu, wygląda sytuacja hydrologiczna w naszym regionie. Będzie także o zielonym świetle do budowy na terenie FSD kolejnego centrum handlowego, powstaniu kolumbarium i zmianach jakie czekają nas po remoncie nyskiego urzędu.
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 1 marca br., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.
Sytuacja hydrologiczna pod kontrolą. Po nagłym ociepleniu i anomaliach pogodowych, służby zostały postawione w stan wyższej gotowości. W naszym regionie zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód roztopowych. Obecnie nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne, ani meteorologiczne dla Polski południowo-zachodniej.
Powstanie kolumbarium to jedna z decyzji, jak zapadła wczoraj (24.02) podczas sesji Rady Miejskiej w Nysie. Na razie radni przesunęli środki na przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej. Jest także zielone światło do budowy na terenie FSD kolejnego centrum handlowego.