Pogoda w Nysie

Niedziela 29.01.2023
Zdzisława, Franciszka i Józefa
0°C
PM10 - 17 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Sowa otwarta w Nysie. To 31 taki punkt w Polsce

Sowa otwarta w Nysie. To 31 taki punkt w Polsce

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
28 listopada 2022
DRUKUJ

Oficjalnego otwarcia  Małego Centrum Nauki Sowa dokonał m.in. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Docelowo w Polsce będzie działać 70 takich punktów, gdzie młodzież może praktycznie doświadczać jak funkcjonują zjawiska przyrody, światło, czy ruch. – To kolejna inwestycja dla rodzin – podkreśla Burmistrz Nysy.

By pobudzić wyobraźnię

Centrum działa na I piętrze Bastionu św. Jadwigi w ramach nawiązanej współpracy z Centrum Nauki Kopernik. To pierwszy taki punkt na Opolszczyźnie. Wcześniej podobne otwarto m.in. w Piasecznie, Rybniku, Suwałkach, Jarocinie, Malborku i Wałbrzychu. – Kilka lat temu koordynowałem ten projekt, stąd dzisiaj moja wielka duma, że po latach doszło do realizacji tego projektu, akurat tutaj w Nysie – mówi Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk. – Dobrze się stało, że centrum działa w pięknych wnętrzach Bastionu św. Jadwigi.

SOWA składa się z dwóch przestrzeni – wystawienniczej i warsztatowej. Wystawa to kilkanaście ciekawych eksponatów, dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. – Mamy 15 fantastycznych urządzeń, które wywołują ciekawość i radość wśród dzieci i dorosłych – wylicza Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Bardzo dziękuję za ogromne wsparcie i pomoc naszemu Posłowi Kamilowi Bortniczukowi. Dzięki naszej współpracy zyskaliśmy piękny punkt na mapie atrakcji dla całych rodzin, a rodziny są wspierane w naszym mieście w sposób szczególny.

Jak mówi Pełnomocnik Ministra Przemysława Czarnka ds. podstaw programowych i podręczników Artur Górecki – w porozumieniu z Centrum Nauki Kopernik na pewno część eksponatów będzie czasowo wymieniana. – To co mamy na dzisiaj w zupełności wystarcza na stworzenie bardzo bogatej oferty dydaktycznej. Teraz wspólnie musimy wykorzystać ten potencjał – ocenia Artur Górecki.  Eksponaty zainstalowane w Nysie szybko przypadłby zaproszonym uczniom do gustu. Zresztą dobrze bawili się także dorośli. – Nysa daje dobry przykład, a w przyszłości może jakieś inne miasta na Opolszczyźnie pójdą jej śladem – ocenia poseł na Sejm RP, Katarzyna Czochara. – Chcemy, by takie miejsca działały co najmniej w miastach powiatowych.

Patriotyczne wychowanie

Od dwóch tygodni w Bastionie św. Jadwigi działa pierwsza w Polsce stała ekspozycja programu „niepodległa”. Nyskie Centrum Edukacji o Niepodległości oferuje m.in. pokazy VR poświęcone polskiej historii, które jednocześnie może oglądać 15 osób.  – To, że w Nysie po raz kolejny pilotażowy program może zaistnieć, świadczy o tym, że dotychczasowe pilotaże były bardzo dobrze przygotowane przez nasze  miasto – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny. – Jesteśmy gminą otwartą na innowacyjność, naukę i wsparcie młodzieży. Najważniejsze, by dzieci nie patrzyły tylko w ekran komputera. Takie centra jak SOWA i „niepodległa pobudzają myślenie i ciekawość świata, a także zachęcają w ciekawy sposób do poznawania naszej historii. Jak mówi dyrektor Nyskiego Domu Kultury Marek Kędzierski, dzięki ostatnim staraniom i poniesionym nakładom, obiekt przy ul. Piastowskiej stał się bastionem wiedzy. – Chcemy uczyć patriotyzmu, a żeby to było skuteczne musimy sięgać po nowoczesne narzędzia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Bastionu św. Jadwigi.

Na relację filmową z otwarcia Sowy zapraszamy do kolejnego odcinka Nyskiej Kroniki Filmowej.

 

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 373

Nyska Kronika Filmowa – odc. 373

27 stycznia 2023  

Tym razem w filmowym przeglądzie tygodnia powiemy m.in. o przetargu na trzeci most w Nysie, 10. edycji Biegu Nyskiego oraz o zbliżającym się Finale WOŚP. Będzie co licytować!

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

27 stycznia 2023  

Szanowni Państwo, sezon jesienno-zimowy, to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Powstaje Strategia Rozwoju IIT Subregionu Południowego na lata 2021-2030

Powstaje Strategia Rozwoju IIT Subregionu Południowego na lata 2021-2030

27 stycznia 2023  

Zachęcamy organizacje działające na terenie Subregionu Południowego oraz interesariuszy do zgłoszenia swojego akcesu do procesu opracowania Strategii Rozwoju IIT Subregionu Południowego na lata 2021-2030.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023r.

26 stycznia 2023  

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023r. (Dz.U. z 2022r. poz. 1952) w 2023 r. minimalne wynagrodzenie zmieni się dwukrotnie.

EFS Opolskie