Startuje druga edycja pakietu edukacyjnego Umicore „Baterie doładowują naszą  codzienność”

Startuje druga edycja pakietu edukacyjnego Umicore „Baterie doładowują naszą codzienność”

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
15 lutego 2024
DRUKUJ

Firma Umicore, lider na rynku dostawców katalizatorów i materiałów katodowych, już po raz drugi uruchomiła projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna odsłona programu „Baterie doładowują naszą codzienność” została zainagurowana 7 lutego br., a jej celem jest edukacja młodzieży w zakresie innowacji, technologii oraz zrównoważonego rozwoju. Tym razem inicjatywa obejmie 3 szkoły z Nysy i okolic.


Zgodnie z zapowiedziami firmy Umicore, tegoroczna edycja programu została rozszerzona i łącznie dotrze do 3 szkół z regionu. Do projektu zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie, Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Goświnowicach. Niezmiennie inicjatorem projektu i fundatorem materiałów edukacyjnych jest firma Umicore, a partnerem merytorycznym jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie. Uroczysta inauguracja programu, podczas której wręczono pakiety edukacyjne, odbyła się 7 lutego 2024 r. w nyskim oddziale Umicore. W wydarzeniu uczestniczyły dyrekcje szkół biorących udział w programie, władze uczelni, przedstawiciele Gminnego Zarządu Oświaty oraz Umicore.

– Z radością obserwujemy rozwój pakietów edukacyjnych „Baterie doładowują naszą codzienność”. Cieszymy się, że młodzież z naszej gminy ma możliwość poszerzać swoją wiedzę pod okiem wysokiej klasy naukowców oraz specjalistów. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie zyskają jeszcze większą motywację, aby rozwijać wiedzę z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki – mówi Adam Fujarczuk, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie.

Edukacyjna inicjatywa „Baterie doładowują naszą codzienność” realizuje założenia Umicore związane z podnoszeniem świadomości na temat elektromobilności, zielonej energii, a także poszanowania środowiska. – Jako Umicore chcemy być dobrym sąsiadem dla mieszkańców Nysy i okolic – tym razem nasze działania kierujemy w stronę młodzieży. Chcemy zadbać o edukację uczniów, a także wzbudzić ich zainteresowanie innowacjami w technologii, elektromobilnością oraz recyklingiem. To nie tylko inwestycja w rozwój młodych, ale także stopniowe budowanie bardziej zrównoważonego świata dla nas wszystkich – mówi Alicja Stafford, Communication Manager w Umicore Battery Materials Poland oraz koordynatorka projektu.

Zajęcia rozpoczną się w lutym i potrwają do czerwca. Łącznie program obejmie 10-12 godzin lekcyjnych i zostanie przeprowadzony na podstawie planu zajęć opracowanego przez multidyscyplinarny zespół profesorów i ekspertów. – Zależy nam, aby lekcje były prowadzone w sposób ciekawy i przystępny dla uczniów. Naszym celem jest przekonanie uczniów, że nauka przedmiotów ścisłych wcale nie musi być nudna, ani tym bardziej trudna – mówi dr inż. Piotr Chwastyk, prorektor ds. współpracy i rozwoju w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

Pakiety edukacyjne składają się z podręcznika dla nauczyciela, zeszytu ćwiczeń dla uczniów oraz zestawu z praktycznymi eksperymentami. Zeszyt ćwiczeń podzielony jest na siedem rozdziałów – chemia baterii, surowce, zastosowania baterii, elektromobilność, recykling oraz model zamkniętej pętli dla metali, według którego Umicore działa na całym świecie. W ramach
ostatniej, siódmej części uczniowie odwiedzą zakład Umicore, aby zobaczyć, jak w praktyce wygląda produkcja materiałów katodowych.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

28 maja 2024  

Udany powrót Dni Nysy! Świetne nagłośnienie, dobra zabawa w rytm muzyki gwiazd estrady i integracja mieszkańców.

Rozbudowa drogi w Przełęku

Rozbudowa drogi w Przełęku

28 maja 2024  

Na podstawie informacji otrzymanej z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

Firma DROG-BUD Sp. z o.o. informuje, że w dniach 04-06.06.2024 r. na drodze wojewódzkiej nr 411 w m. Przełęk będą trwały prace związane z układaniem ostatniej warstwy asfaltowej SMA w godz. 7:00 – 20:00. Ruch będzie odbywał się wahadłowo na docinku 1,2 km. W tym okresie zostanie zamknięty rejon skrzyżowania odcinka drogi powiatowej nr 1627 O kierunek Biała Nyska również dla ruchu lokalnego. Natomiast ruch komunikacji zbiorowej odbywać się będzie za porozumieniem MZK Nysa z Kierownikiem budowy.

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

Biuro Bezpieczeństwa

Urząd Miejski w Nysie

Zabierz swoje serca na spacer

Zabierz swoje serca na spacer

28 maja 2024  

„Zabierz swoje serce na spacer” tym razem podczas Święta Województwa Opolskiego w Mosznej! To doskonała okazja do zadbania o swoje serce!

KONSULTACJE SPOŁECZNE – PROJEKT PLANU TRANSPORTOWEGO

KONSULTACJE SPOŁECZNE – PROJEKT PLANU TRANSPORTOWEGO

27 maja 2024  

Burmistrz Nysy informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu dokumentu pn. „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich na obszarze Gminy Nysa i Gminy Otmuchów” oraz podaje do publicznej wiadomości informację o rozpoczęciu konsultacji społecznych ww. projektu dokumentu.

EFS Opolskie