Nyska Kronika Filmowa – odc. 469
W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.
14 kwietnia po raz czwarty będziemy obchodzić nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. Zdaniem wielu historyków, to właśnie 14 kwietnia 966 r., w Wielką Sobotę, Mieszko I przyjął chrzest. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.
Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim, za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze.
Warto podkreślić, że relacje i źródła historyczne dotyczące Chrztu Polski są niezwykle skromne, dlatego wiele kwestii w tym zakresie to hipotezy historyków.
Chrzest księcia Mieszka I zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Miał on także przełomowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa.
Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg państw Europy Zachodniej. Rozpoczęło proces przejmowania wzorców kulturowych i największych zdobyczy zachodniej cywilizacji. Począwszy od chrztu Mieszka I polska kultura, historia i tożsamość narodowa rozwijały się na fundamencie tradycji chrześcijańskiej.
W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.
Starosta Nyski złożył wniosek do Burmistrza Nysy i Rady Miejskiej o wpisanie w tak zwany plan odbudowy, budowę na terenach niezalewowych nowego gmachu szpitala i straży pożarnej.
W naszej gminie nie brakuje talentów, zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i w nauce. Uczniowie osiągają duże sukcesy, rozwijają swoje pasje i zdobywają laury. 12 grudnia 2024 r. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy wręczył stypendia naukowe, sportowe i artystyczne uzdolnionym uczniom szkół z Gminy Nysa.