Pogoda w Nysie

Niedziela 26.03.2023
Larysy, Emanyela i Teodora
9°C
PM10 - 14 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
„SZKOLENIE MA KOLOSALNĄ PRZYSZŁOŚĆ”

„SZKOLENIE MA KOLOSALNĄ PRZYSZŁOŚĆ”

Kategoria: Aktualności
30 grudnia 2020
DRUKUJ

Szkolenia to jedna z form podnoszenia kwalifikacji, które pozwalają na wprowadzenie nowych rozwiązań, ale także uatrakcyjnienie dotychczasowych działań. Dzięki dofinansowaniu z MKiDN (w ramach zadania pn. „Szkolenie ma kolosalną przyszłość”) Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie zorganizowała w 2020 r. osiem szkoleń. Większość miała charakter warsztatowy, co nie tylko uczyniło je bardziej atrakcyjnymi, ale przede wszystkim pozwoliło na aktywny udział bibliotekarzy i dało możliwości realizacji własnych pomysłów.

Dwa pierwsze szkolenia poprowadziła Wioletta Piasecka (pisarka, autorka scenariuszy teatralnych, tekstów piosenek oraz słuchowisk radiowych). Warsztaty dotyczyły opracowania scenariusza przedstawienia teatralnego na podstawie tekstu literackiego oraz przygotowania scenografii (do tego scenariusza). Uczestnicy, pod czujnym okiem prowadzącej, po zapoznaniu się z zasadami tworzenia scenariusza oraz scenografii opracowali w grupach własne projekty wykorzystując tekst bajki pt. „Mała cyganeczka”. W kolejnym dniu szkolenia, bibliotekarze, posiłkując się własnymi scenariuszami, zaprojektowali piękne, kolorowe scenografie. Praca wymagała kreatywności i dużego zaangażowania, którego, jak się okazało, zainteresowanym nie brakowało.

Kolejne dwa szkolenia były związane bezpośrednio z systemem bibliotecznym Prolib, w którym MiGBP w Nysie pracuje od 2018 r. Pozwoliły one na omówienie niektórych problemów, zgłoszenie własnych propozycji, a także zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami wprowadzonymi w ostatnim czasie do systemu.

 

Następne, niezwykle interesujące i ważne dla bibliotekarzy szkolenie dotyczyło przygotowania i przeprowadzenia miejskiej gry terenowej. Prowadzący, Krzysztof Petek (pisarz, autor powieści-sensacyjno-przygodowych, podróżnik, organizator nocy tematycznych i gier terenowych), zapoznał uczestników z kwestiami związanymi z przeprowadzeniem tego typu przedsięwzięcia. Najważniejsze z nich to szeroko omówione cele gry, czas, miejsce, sztab akcji, scenariusz, ale także kwestie bezpieczeństwa uczestników, promocja imprezy, pułapki i sytuacje kryzysowe, które należy przewidzieć już w trakcie planowania gry.

Na podstawie zdobytych w pierwszym dniu informacji, bibliotekarze przystąpili do tworzenia w kilkuosobowych grupach scenariuszy gry, uwzględniając wszystkie wskazówki prowadzącego. Jak się okazało, nie było to łatwe zadanie zwłaszcza, że każda z gier miała zostać przetestowana w terenie przez pozostałych uczestników. Każdy z miał też czas na podsumowanie i własne uwagi dotyczące organizacji tego typu imprez.

Gry terenowe cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem, dlatego w najbliższym czasie z pewnością wykorzystamy zdobyte umiejętności przygotowując taką atrakcję dla mieszkańców Nysy.

W pracy bibliotekarza często mają miejsce trudne sytuacje związane z obsługą użytkownika. Niejednokrotnie mamy do czynienia z osobami agresywnymi, wulgarnymi, trudnymi w kontaktach itp. O tym jak sobie radzić w takich przypadkach pracownicy bibliotek powiatowych mieli okazję podyskutować z Julitą Urbaniak (psychologiem i pedagogiem z firmy Vademecum z Wrocławia), która przeprowadziła kolejne szkolenie w ramach projektu. Ono również miało charakter warsztatów, co pozwoliło wszystkim uczestnikom na aktywny udział i dyskusję, a także wymianę doświadczeń.

Tytuł ostatniego szkolenia „Jak cię widzą, tak o tobie mówią – na przekór stereotypom” właściwie mówi wszystko. Stereotyp bibliotekarki – szarej myszki – jest niestety, mocno zakorzeniony w naszym społeczeństwie. Jak to zmienić pracując nad własnym wizerunkiem, opowiadała Ilona Niebał, stylistka – personal shopper, właścicielka firmy IN Style. Najważniejsze kwestie poruszane w trakcie szkolenia to jak wyposażyć bibliotekarzy w narzędzia umożliwiające w praktyce pracę nad wizerunkiem wolnym od stereotypów oraz podkreślającym rzeczywisty profesjonalizm i kompetencje w zawodzie bibliotekarza.

W szkoleniach zorganizowanych w ramach projektu uczestniczyli bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu nyskiego. Mamy nadzieję, że staną się one inspiracją do tworzenia własnych inicjatyw i dadzą możliwości kreatywnego podejścia do pracy z użytkownikiem, oraz pozwolą na modyfikację tych form pracy, które są prowadzone w naszych bibliotekach od wielu lat.

Marzena Andruchowicz

bibliotekarz MiGBP w Nysie

Krystyna Tobiasz

instruktor MiGBP w Nysie

,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dobre praktyki-to właśnie to!

Dobre praktyki-to właśnie to!

24 marca 2023  

22.03.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy  odbyło się spotkanie Dyrektorów Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Nysa. Celem spotkania było zaprezentowanie dobrej praktyki realizowanej w klasie drugiej przez p. Danutę Kasperowicz, polegającej na  pracy bez pakietów edukacyjnych. Działania podejmowane przez nauczycieli w stosunku do uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym zostały zaprezentowane przez psychologa szkolnego p. Patrycję Zawaryńską.

Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023

Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023

24 marca 2023  

W dniu 24 marca 2023 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięło udział 23 uczniów w trzech grupach wiekowych.

Kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej

Kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej

24 marca 2023  

Urząd Miejski w Nysie oraz AKWA Sp.z.o.o informują, że w dniu 28.03.2023r. w godz. 8:00 – 11:00 zostanie przeprowadzona kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej poprzez zadymianie sieci przy użyciu pary wodnej.

Zaproszenie do udziału w konferencji – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce

Zaproszenie do udziału w konferencji – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce

23 marca 2023  

28 marca br. o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w Nysie w Sali 100-lecia Niepodległości Polski – II piętro, odbędzie się konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza na temat projektu ustawy – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce.

Serdecznie zapraszamy.

EFS Opolskie