Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
11 lipca 2024
DRUKUJ

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi 13 lipca w Nysie. Na koncert zapraszają IPN i Kryptonim T-IV.

Raper, który od lat w swojej twórczości porusza tematykę historyczną i tożsamościową pojawi się w Nysie podczas 2. Ogólnopolskiego Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznych. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00 a za wstęp nie przewidziano opłat.

„Tadek” był twórcą pierwszego nielegalu krakowskiego DMF. W 2000 wraz z Marcinem „Kali” Gutkowskim założył w Krakowie grupę Firma. Do 2011 wraz z zespołem nagrał szereg albumów, w tym między innymi: Pierwszy nielegal (2001), Z dedykacją dla ulicy (2002), Nielegalne rytmy (2005), NieLegalne Rytmy. Kontynuacja oraz Nasza broń to nasza pasja (2011). W międzyczasie gościł m.in. na płytach takich wykonawców jak: DJ 600VWWOBosski RomanPopek oraz PTP.

Tadek Polkowski w swojej twórczości solowej upamiętnia Żołnierzy Wyklętych, zbrojne podziemie antykomunistyczne działające po zakończeniu II wojny światowej, postacie historyczne takie jak między innymi Witold Pilecki, August Emil Fieldorf czy Danuta Siedzikówna. Raper mocno zaangażował się też w powstanie filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. „Rój”. Wraz z takimi wykonawcami jak PjusPihLukasyno czy Juras znalazł się też w honorowym komitecie poparcia Marszu Niepodległości.

–  Organizowanie tego typu wydarzeń wynika z mojego przekonania, że młodzi ludzie powinni znać i poznawać historię swojego kraju, pielęgnować tradycje i budować swoją tożsamość. Tym bardziej, że nasza historia dostarcza nam bardzo dużo emocji – mówi Marcin Marczak, zastępca dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu. – Patriotyzm to nie może być tylko gderanie na kanapie. Dlatego zapraszam wszystkich na koncert Tadka bo jego twórczość to potężne źródło inspiracji i dumy z polskiej historii – dodaje.

Na sobotni koncert, który będzie jednym z głównych punktów programu 2. Ogólnopolskiego Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznych, zaprasza opolska delegatura IPN oraz stowarzyszenie Kryptonim T-IV. Całość odbędzie się na terenie Reduty Kardynalskiej przy ul. Wyspiańskiego 29. Początek koncertu zaplanowano na 18:00. Wstęp wolny.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 449

Nyska Kronika Filmowa – odc. 449

19 lipca 2024  

Dziś w wakacyjnej kronice powiemy o inwestycjach drogowych w gminie. Będzie również o Dniach Twierdzy Nysa, Festiwalu Pierogów nad Jeziorem Nyskim i przygotowaniach Stali Nysa do nadchodzącego sezonu PlusLigi.

Zapraszamy na spektakl ,,Romeo i Julia’’

Zapraszamy na spektakl ,,Romeo i Julia’’

18 lipca 2024  

Ze względu na ogromne zainteresowanie spektaklem ,,Romeo i Julia’’ Williama Szekspira, Teatr Miejski w Nysie ogłasza dodatkowe terminy!

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

17 lipca 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuję, że w poniedziałek 19 sierpnia 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie