Tężnia dostępna dla mieszkańców. Jak było na otwarciu?

Tężnia dostępna dla mieszkańców. Jak było na otwarciu?

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
2 czerwca 2023
DRUKUJ

1 czerwca, w dzień dziecka oficjalnie otwarto pierwsza nyską tężnię solankową. Wydarzenie zostało połączone z piknikiem z licznymi atrakcjami. Pogoda i frekwencja dopisały.

Obiekt powstał na prośbę różnych środowisk ale głównie środowisk senioralnych. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych Gminy Nysa a wartość prac to kwota blisko 1.5 miliona zł. – Warto było czekać na powstanie tężni – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Chcemy oczywiście dalej wzbogacać Plac Paderewskiego o nowe elementy. Mamy dużo pomysłów, pojawia się m.in. szachy plenerowe, a już dziś zapraszam na cykl koncertów letnich.

Tężnia została zaprojektowana w kształcie prostokąta o wymiarach 15 na 6 metrów i wysokości ok. 6,5 m. Konstrukcja została wykonana z drzewa modrzewiowego. Do wypełnienia konstrukcji tężni użyto wiązek tarniny. Jak mówi wykonawca, przy obiekcie można usiąść, ale najlepiej jest chodzić dookoła, aby w pełni wykorzystać jej walory lecznicze. – Fajnie widzieć takie tłumy na otwarciu tężni – mówi przedstawiciel wykonawcy, Tomasz Sarkowicz. – Obiekt ma 6 metrów wysokości, co wystarczy, aby odczuć wszystkie walory tężni i aby aerozole się uwalniały. W Polsce wykonaliśmy 16 podobnych obiektów.

W ramach zagospodarowania terenu wykonano dojścia do obiektu zainstalowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne. Wykonano również oświetlenie obiektu. – Miasto stanęło na wysokości zadania – mówi Prezes Stow. Sybiraków, Teresa Sajan. – Będziemy przychodzić podreperować swoje zdrowie!

Tężnia solankowa stwarza w jej obrębie korzystny dla zdrowia mikroklimat. Wdychanie powietrza wspomaga leczenie chorób przewlekłych układu oddechowego oraz krążenia, a także pomaga im zapobiegać. Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego.

Obiekt jest monitorowany.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

17 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Powiemy o najważniejszych imprezach w regionie. Dziś w kronice będzie też o wielkim ściganiu w Nysie, festiwalu pierogów i najsłynniejszym literackim romansie na deskach nyskiego teatru.

W niedzielę Jarmark św. Rity

W niedzielę Jarmark św. Rity

16 maja 2024  

Jarmark tradycyjnie odbędzie się na placu przy Sanktuarium św. Rity w godzinach 12-16.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

15 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Wiemy kto zaśpiewa na najważniejszych imprezach w regionie.

Program Dni Nysy 2024

Program Dni Nysy 2024

14 maja 2024  

Święto Miasta czeka nas w dniach 24-25 maja. W tym roku bawimy się w dwóch lokalizacjach – w Rynku i pod Halą Nysa. Muzycznymi gwiazdami będą Horyzont, Elektryczne Gitary, Patrycja Markowska i Margaret.

EFS Opolskie