Pogoda w Nysie

Niedziela 03.12.2023
Franciszka, Ksawerego i Kasjana
-9°C
PM10 - 19 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Tobie Polsko – uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Pstruchy

Tobie Polsko – uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Pstruchy

Kategoria: Aktualności
20 października 2022
DRUKUJ
19 października na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie, z inicjatywy katowickiego oddziału IPN, odbyła się uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Pstruchy. Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski, znajdujący się w pobliżu Kościoła św. Krzyża został specjalnie oznakowany. To jeden z akcentów wieńczących obchody 100-lecia Powstań Śląskich.

Wydarzenie odbyło się z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych i młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej z Opola i Katowic, w asyście honorowej Straży Miejskiej w Nysie. – Do niedawna, z 60 tys. powstańców, mieliśmy zidentyfikowanych jedynie 150 grobów – mówi Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczennictwa w Katowicach, Jan Kwaśniewicz. – Nasz apel o ocalenie grobów powstańców poskutkował tym, że udało się odnaleźć 220 kolejnych, w tym 1 w Nysie, o którym poinformowała rodzina zmarłego. Dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Nysie za okazaną pomoc, a także proboszczowi parafii. 
Grób został wpisany ewidencji IPN-u, a Rodzina będzie mogła starać się o środki finansowe na utrzymanie i remont nagrobka. Sam grób otrzymał dwie tabliczki okolicznościowe. Przechodząc obok, warto zatrzymać się na chwilę i oddać hołd Panu Franciszkowi. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach 20 x 8 cm, wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu.
Franciszek Pstrucha (s. Piotra i Joanny z d. Miś) urodził się 24 września 1902 r. w Bieruniu Nowym. W latach 1919-1921 należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w trzech powstaniach śląskich. Podczas I powstania walczył w szeregach 4 i 5 kompanii pułku pszczyńskiego. W czasie II powstania działał głównie na terenie Bierunia Nowego. Franciszek Pstrucha wspierał również akcję plebiscytową. Działał w ramach Towarzystwa Śpiewaczego „Wisła” oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W czasie II wojny światowej trafił do KL Dachau, a następnie przeniesiono go do KL Buchenwald (nr obozowy 3036), gdzie przebywał do wyzwolenia. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1946 r.), Śląskim Krzyżem Powstańczym (1947 r.), Krzyżem Walecznych oraz Gwiazdą Górnośląską. Zmarł 10 marca 1948 r. w Nysie.
Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 417

Nyska Kronika Filmowa – odc. 417

1 grudnia 2023  

Geotermia w Nysie. Dziś powiemy o innowacyjnej inwestycji w naszym mieście. Będzie też o akcji dobroczynnej na lodowisku i kolejnych spektaklach w Nyskim Domu Kultury. Sprawdzimy również kiedy Nysa rozbłyśnie świątecznymi iluminacjami.

Mikołajki pełne atrakcji!

Mikołajki pełne atrakcji!

1 grudnia 2023  

Już 6 grudnia Mikołajki! Z tej okazji Gmina Nysa przygotowała wiele atrakcji dla mieszkańców. Co ważne, sporo dziać się będzie nie tylko 6 grudnia, ale także w inne dni.

Akcja charytatywna na lodowisku

Akcja charytatywna na lodowisku

1 grudnia 2023  

Już w najbliższą NIEDZIELĘ zapraszamy Was serdecznie do udziału w naszej wspólnej akcji charytatywnej dla ciężko chorego Wojtusia Szlachetki.

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

1 grudnia 2023  

Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze  na odwiert związany z geotermią. 24 listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z którego pochodzą fundusze) od kilku lat wspiera intensywnie rozwój geotermii w Polsce poprzez liczne programy, przekazując setki milionów złotych na ten cel.

EFS Opolskie