Pogoda w Nysie

Środa 30.11.2022
Andrzeja, Maury i Konstantego
0°C
PM10 - 66 μg/m3
Stan powietrza - Umiarkowany
Tobie Polsko – uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Pstruchy

Tobie Polsko – uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Pstruchy

Kategoria: Aktualności
20 października 2022
DRUKUJ
19 października na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie, z inicjatywy katowickiego oddziału IPN, odbyła się uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Pstruchy. Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski, znajdujący się w pobliżu Kościoła św. Krzyża został specjalnie oznakowany. To jeden z akcentów wieńczących obchody 100-lecia Powstań Śląskich.

Wydarzenie odbyło się z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych i młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej z Opola i Katowic, w asyście honorowej Straży Miejskiej w Nysie. – Do niedawna, z 60 tys. powstańców, mieliśmy zidentyfikowanych jedynie 150 grobów – mówi Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczennictwa w Katowicach, Jan Kwaśniewicz. – Nasz apel o ocalenie grobów powstańców poskutkował tym, że udało się odnaleźć 220 kolejnych, w tym 1 w Nysie, o którym poinformowała rodzina zmarłego. Dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Nysie za okazaną pomoc, a także proboszczowi parafii. 
Grób został wpisany ewidencji IPN-u, a Rodzina będzie mogła starać się o środki finansowe na utrzymanie i remont nagrobka. Sam grób otrzymał dwie tabliczki okolicznościowe. Przechodząc obok, warto zatrzymać się na chwilę i oddać hołd Panu Franciszkowi. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach 20 x 8 cm, wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu.
Franciszek Pstrucha (s. Piotra i Joanny z d. Miś) urodził się 24 września 1902 r. w Bieruniu Nowym. W latach 1919-1921 należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w trzech powstaniach śląskich. Podczas I powstania walczył w szeregach 4 i 5 kompanii pułku pszczyńskiego. W czasie II powstania działał głównie na terenie Bierunia Nowego. Franciszek Pstrucha wspierał również akcję plebiscytową. Działał w ramach Towarzystwa Śpiewaczego „Wisła” oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W czasie II wojny światowej trafił do KL Dachau, a następnie przeniesiono go do KL Buchenwald (nr obozowy 3036), gdzie przebywał do wyzwolenia. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1946 r.), Śląskim Krzyżem Powstańczym (1947 r.), Krzyżem Walecznych oraz Gwiazdą Górnośląską. Zmarł 10 marca 1948 r. w Nysie.
Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dodatek elektryczny – wniosek od 1 grudnia 2022

Dodatek elektryczny – wniosek od 1 grudnia 2022

29 listopada 2022  

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku  przewiduje jednorazowy dodatek elektryczny dla tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

3 grudnia otwarcie świątecznego sezonu!

3 grudnia otwarcie świątecznego sezonu!

28 listopada 2022  

Spółka Ekom rozpoczęła montaż iluminacji świetlnych. Jak co roku będą nam przypominać o zbliżających się świętach. Gmina zdecydowała się na zakup dwóch nowych elementów. Co stanie obok karocy, aniołka czy wielkiej bombki? Odpowiedź już 3 grudnia, kiedy to przy okazji II Nocnego Biegu Mikołajkowego nastąpi zapalenie iluminacji.

29 listopada NEC-Nysa rozpocznie sprzedaż węgla

29 listopada NEC-Nysa rozpocznie sprzedaż węgla

28 listopada 2022  

Spółka NEC informuje, że od 29 listopada br. rozpoczyna sprzedaż węgla (1,5 tony) dla odbiorców indywidualnych, którzy otrzymali decyzję wydaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie. Nec – Nysa Sp. z o.o. będzie sprzedawał i wydawał węgiel na podstawie listy osób przesłanych drogą elektroniczną z OPS.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

28 listopada 2022  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuję, że w poniedziałek 5 grudnia 2022 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się ostatni w tym roku comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie