Pogoda w Nysie

Sobota 24.09.2022
Gerarda, Ruperta i Tomiry
10°C
PM10 - 38 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Trudna noc w Morowie. Sytuacja już ustabilizowała się

Trudna noc w Morowie. Sytuacja już ustabilizowała się

Kategoria: Aktualności
23 sierpnia 2022
DRUKUJ

Po niemal tropikalnych upałach pogoda zmieniła się o 180 stopni. Silne opady deszczu spowodowały niestety podtopienia w regionie. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W naszej gminie sytuacja najgorzej wyglądała w Morowie, ponieważ rzeka bardzo szybko wzbierała i było ryzyko, że dojdzie do wylania rzeki na większą skalę. Na szczęście, sytuacja już unormowała się.

– W nocy z 22 na 23 sierpnia doszło do podtopień w sołectwie Morów. Rzeka górska Mora w czasie dużych opadów, w szczególności po stronie czeskiej sprawia problemy. Koryto nie zawsze jest w stanie pomieścić masy wody, które się przemieszczają. I tej nocy właśnie rzeka wystąpiła z koryta. W godzinach nocnych strażacy z OSP oraz PSP zorganizowali tymczasowe zapory w postaci worków z piaskiem, ale również rękawy, które są napełniane wodą i zabezpieczali nieruchomości. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i strażaków udało się opanować żywioł. Żadne nieruchomości nie zostały zalane, w żadnym z domostw nie pojawiła się woda. Po kilku godzinach od wezbrania rzeka opadła. Mając na uwadze niepokojące prognozy, wzdłuż drogi został wybudowany mur z worków z piaskiem, który ma zapobiec dalszym wylewom – mówi Marek Rymarz, Wiceburmistrz Nysy.

Dodajmy, że Gmina Nysa wespół z Gminą Głuchołazy i Starostwem Powiatowym przygotowały dokumentację projektową, która obejmuje całe dorzecze i całą zlewnię rzeki Mora. W ramach tego opracowania specjaliści przygotowali rozwiązania konstrukcyjne w zakresie koryta rzeki, ale również możliwość budowy dwóch polderów.

– Ten dokument, który finalnie zostanie zaprezentowany we wrześniu będzie podstawą do tego, żeby Wody Polskie mogły ubiegać się o środki w zakresie uregulowania przeciwpowodziowego zlewni rzeki Mora, tak jak swego czasu zostało to zrobione z Nysą Kłodzką. Mam nadzieję, że ten dokument stworzony ze środków lokalnych samorządów będzie stanowił dla właścicieli rzeki Mora czyli Wód Polskich, skuteczne narzędzie w pozyskiwaniu środków na zabezpieczanie mieszkańców. Myślę, że w najbliższej perspektywie 3-4 lat prace powinny się już rozpocząć. Ale w dużej mierze będzie to zależało od Wód Polskich jako właścicieli rzeki Mora – podkreśla Rymarz.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nowy partner Gminy Nysa

Nowy partner Gminy Nysa

23 września 2022  

Dziś w Urzędzie Miejskim została podpisana umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Nysa a miastem Várpalota.

Dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła

Dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła

22 września 2022  

Na mocy Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, mieszkańcy Polski mogą wnioskować o przyznanie wsparcia dla gospodarstw domowych, ciepłowni i podmiotów społecznych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła.

II Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski

II Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski

22 września 2022  

Nysa kocha bieganie! Pokazuje to co roku frekwencja podczas Biegu Nyskiego, a także zainteresowanie nowym tego typu wydarzeniem, czyli Nocnym Biegiem Mikołajkowym. Znamy już datę II edycji tego wydarzenia.

Wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych zabytków

Wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych zabytków

22 września 2022  

Wydziału Kultury, Sporty, Turystyki i Ochrony Zabytków przypomina właścicielom zabytków, że do końca września można składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Wysokość dofinansowania do 50 % kosztów zadania.

EFS Opolskie