Pogoda w Nysie

Wtorek 27.02.2024
Gabriela i Anastazji
7°C
PM10 - 22 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Trudna noc w Morowie. Sytuacja już ustabilizowała się

Trudna noc w Morowie. Sytuacja już ustabilizowała się

Kategoria: Aktualności
23 sierpnia 2022
DRUKUJ

Po niemal tropikalnych upałach pogoda zmieniła się o 180 stopni. Silne opady deszczu spowodowały niestety podtopienia w regionie. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W naszej gminie sytuacja najgorzej wyglądała w Morowie, ponieważ rzeka bardzo szybko wzbierała i było ryzyko, że dojdzie do wylania rzeki na większą skalę. Na szczęście, sytuacja już unormowała się.

– W nocy z 22 na 23 sierpnia doszło do podtopień w sołectwie Morów. Rzeka górska Mora w czasie dużych opadów, w szczególności po stronie czeskiej sprawia problemy. Koryto nie zawsze jest w stanie pomieścić masy wody, które się przemieszczają. I tej nocy właśnie rzeka wystąpiła z koryta. W godzinach nocnych strażacy z OSP oraz PSP zorganizowali tymczasowe zapory w postaci worków z piaskiem, ale również rękawy, które są napełniane wodą i zabezpieczali nieruchomości. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i strażaków udało się opanować żywioł. Żadne nieruchomości nie zostały zalane, w żadnym z domostw nie pojawiła się woda. Po kilku godzinach od wezbrania rzeka opadła. Mając na uwadze niepokojące prognozy, wzdłuż drogi został wybudowany mur z worków z piaskiem, który ma zapobiec dalszym wylewom – mówi Marek Rymarz, Wiceburmistrz Nysy.

Dodajmy, że Gmina Nysa wespół z Gminą Głuchołazy i Starostwem Powiatowym przygotowały dokumentację projektową, która obejmuje całe dorzecze i całą zlewnię rzeki Mora. W ramach tego opracowania specjaliści przygotowali rozwiązania konstrukcyjne w zakresie koryta rzeki, ale również możliwość budowy dwóch polderów.

– Ten dokument, który finalnie zostanie zaprezentowany we wrześniu będzie podstawą do tego, żeby Wody Polskie mogły ubiegać się o środki w zakresie uregulowania przeciwpowodziowego zlewni rzeki Mora, tak jak swego czasu zostało to zrobione z Nysą Kłodzką. Mam nadzieję, że ten dokument stworzony ze środków lokalnych samorządów będzie stanowił dla właścicieli rzeki Mora czyli Wód Polskich, skuteczne narzędzie w pozyskiwaniu środków na zabezpieczanie mieszkańców. Myślę, że w najbliższej perspektywie 3-4 lat prace powinny się już rozpocząć. Ale w dużej mierze będzie to zależało od Wód Polskich jako właścicieli rzeki Mora – podkreśla Rymarz.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Wirtualny przewodnik po Nyskim Księstwie Jezior i Gór

Wirtualny przewodnik po Nyskim Księstwie Jezior i Gór

26 lutego 2024  

Oddajemy w Państwa ręce aplikację WEB – portal integrujący oferty turystyczne Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Znajdują się w nim zasoby turystyczne regionu nyskiego, a także autonomiczny sklep internetowy prezentujący Produkty Lokalne certyfikowane przez Stowarzyszenie.

Nabór na stanowisko urzędnicze

Nabór na stanowisko urzędnicze

26 lutego 2024  

Burmistrz Nysy ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na wolne stanowisko pracy – urzędnicze w Urzędzie Miejskim w Nysie (główny specjalista – Wydział Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa).

Nyska Kronika Filmowa – odc. 429

Nyska Kronika Filmowa – odc. 429

23 lutego 2024  

Dziś powiemy o Jarmarku Wielkanocnym, kolejnej edycji Pchlego Targu i paradzie lokomotyw w Nysie. Będzie również o Biegu Nyskim i niesamowitym spektaklu w Nyskim Domu Kultury.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

23 lutego 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 4 marca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00 odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie