Umicore uruchamia pakiet edukacyjny na temat zrównoważonych technologii dla uczniów szkół podstawowych w Nysie

Umicore uruchamia pakiet edukacyjny na temat zrównoważonych technologii dla uczniów szkół podstawowych w Nysie

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
24 listopada 2022
DRUKUJ

Pakiet edukacyjny „Baterie doładowują naszą codzienność” to pilotażowy autorski program nauczania, dotyczący zrównoważonych technologii, stworzony przez multidyscyplinarny zespół profesorów i ekspertów w tej dziedzinie. Pakiet posłuży do prowadzenia dodatkowych zajęć dla uczniów w szkole podstawowej nr 1 w Nysie. Inicjatorem projektu, głównym partnerem i fundatorem materiałów edukacyjnych jest firma Umicore. Partnerem merytorycznym programu jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

Uroczyste przekazanie pakietów edukacyjnych miało miejsce 24 listopada 2022, w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, dyrekcja szkoły, przedstawiciele PANS w Nysie – Anna Opałka oraz dr hab. Piotr Chwastyk, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie Adam Fujarczuk. Pakiet wpisuje się w cel Umicore, jakim jest podnoszenie świadomości na temat elektromobilności, zielonej energii i poszanowania środowiska. – Chcielibyśmy rozbudzić u dzieci i młodzieży zainteresowanie fizyką, biologią, nowymi technologiami – podkreśla Agata Czechowska, Manager General Site Services and Communication, Umicore Poland. Elektromobilność, recykling i możliwości, jakie niosą ze sobą materiały do produkcji baterii, to doskonałe przykłady wyjaśniające, jak możemy przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich.

Pakiet edukacyjny składa się z podręcznika dla nauczyciela, zeszytu ćwiczeń dla uczniów oraz zestawu z praktycznymi eksperymentami. Zeszyt ćwiczeń podzielony jest na siedem rozdziałów – chemia baterii, surowce, zastosowania baterii, elektromobilność, recykling oraz model zamkniętej pętli dla metali, według którego Umicore działa na całym świecie. W ramach ostatniej, siódmej części uczniowie odwiedzą zakład Umicore w Radzikowicach, aby zapoznać się z produkcją materiałów katodowych – kluczowych składników baterii litowo-jonowych, które w głównej mierze decydują o ich wydajności. – Staraliśmy się w prosty sposób przekazać zagadnienia, które już teraz są bardzo istotne i będą determinowały naszą przyszłość – wyjaśnia Anna Opałka, kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych i Biura Współpracy Międzynarodowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. – Młodzi ludzie interesują się nowymi technologiami i rozwiązaniami, ale mało wiedzą np. o zrównoważonym rozwoju.

Do pierwszej, pilotażowej edycji programu wybrana została Szkoła Podstawowa nr 1 w Nysie. Zajęcia będą podzielone na 2 grupy, łącznie dla 30 uczniów. Umicore nie wyklucza, że pakiet edukacyjny „Baterie doładowują naszą codzienność” może zostać rozszerzony na inne szkoły w regionie. – Rozpoczęcie zajęć zaplanowaliśmy na 30 listopada – mówi Bożena Węglarz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. – Uczestniczyć w nich będą zainteresowane dzieci z klas 7-8, w ramach zajęć dodatkowych. Opiekę dydaktyczną nad realizacją pakietu edukacyjnego w naszej placówce objęły nauczycielki biologii, fizyki oraz chemii.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kalendarz imprez na lipiec 2024

Kalendarz imprez na lipiec 2024

25 czerwca 2024  

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez kulturalnych na lipiec. Warto sprawdzić co przygotowały m.in. Nyski Dom Kultury, miejska biblioteka czy Muzeum Powiatowe w Nysie.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

25 czerwca 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 1 lipca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

Promesy na realizację zadań publicznych

Promesy na realizację zadań publicznych

25 czerwca 2024  

Burmistrz Nysy wręczył kolejne promesy na realizację zadań publicznych, polegających na organizacji półkolonii letnich promujących zdrowy styl życia, połączonych z warsztatami z zagadnień profilaktyki uzależnień. Zadanie to realizowane jest w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Nysa.

Imprezowy sezon na AKWA Marinie!

Imprezowy sezon na AKWA Marinie!

24 czerwca 2024  

Poznaliśmy  imprezowy plan Ośrodka AKWA Marina. Jedno jest pewne – będzie się działo!

EFS Opolskie