Uwaga na kleszcze!

Uwaga na kleszcze!

Kategoria: Aktualności
5 maja 2020
DRUKUJ

Z roku na rok rośnie liczba przypadków zachorowań na boreliozę. Przyczyną są kleszcze. Uważajmy na te małe pajęczaki. Występują bowiem nie tylko w lasach i na łąkach – są też w parkach i na miejskich skwerach. Dlatego po powrocie z plenerowej wyprawy dobrze sprawdzić, czy kleszcz nie wgryzł się w nasze ciało.

Aktywność kleszczy zaczyna się wczesną wiosną. Kończy późną jesienią. Zdecydowanie wzrasta w upalne dni – kiedy jest gorąco i wilgotno. Opolszczyzna od dawna należy do tych regionów w Polsce, po Warmii, Mazurach i Podlasiu, gdzie żyje najwięcej kleszczy. Co niepokojące, coraz więcej z nich przenosi niebezpieczne patogeny wywołujace m.in.  kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Borelioza to bardzo groźna choroba, która atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.  Zdarzają się też przypadki, że borelioza ujawnia się po latach. Późna, narządowa postać boreliozy może przypominać inne choroby i wiele lat przebiegać bezobjawowo, powodując ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Warto więc wiedzieć jak się ustrzec przed kleszczami i co zrobić, gdy groźny pajęczak jednak nas zaatakuje.

Wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować  kleszcze należy przestrzegać kilku zasad. Idąc np. do lasu zakładajmy długie spodnie i bluzy z rękawem. Po powrocie do domu należy sprawdzić, czy nie wróciliśmy z kleszczem wbitym w skórę. Przede wszystkim pachy, pachwiny, zgięcia odłokciowe czy podkolanowe są na to  szczególnie narażone. I te miejsca powinniśmy dokładnie obejrzeć po spacerze w lesie, parku, czy nad rzeką. Jeśli okaże się, że staliśmy się ofiarą tego małego pajęczaka, musimy jak najszybciej go usunąć. Możemy to zrobić za pomocą pęsety lub miniaturowej pompki ssącej, tzw. „kleszczołapki” dostępnej w aptekach. Kleszcza należy chwycić tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Potem należy zdezynfekować miejsce ugryzienia. Jeżeli mamy obawy czy zrobimy to prawidłowo, poprośmy o pomoc pielęgniarkę lub lekarza. Ważne aby kleszcza usunąć jak najszybciej – zmniejsza to ryzyko zakażenia groźną choroba. Pamiętajmy też, by niczym go nie smarować ani nie rozgniatać. Takie działania powodują, że kleszcz wymiotuje, co zwiększa ryzyko zarażenia. Po usunięciu pajęczaka należy obserwować miejsce ukłucia. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultujmy się z lekarzem. Szczególnie alarmujący  jest tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z głównych objawów boreliozy. Gdy go zauważymy, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Komunikat Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Nysie

Komunikat Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Nysie

12 listopada 2024  

Informujemy, iż 15 listopada 2024 roku upływa termin płatności IV raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

Obchody Święta Niepodległości w Nysie

Obchody Święta Niepodległości w Nysie

12 listopada 2024  

11 listopada to wyjątkowy dzień dla każdego Polaka, dzień dumy i radości z odzyskania przez Polskę niepodległości. W Nysie znów świętowaliśmy wspólnie na naszym Rynku, pod pomnikiem jednego z ojców naszej Wolności, Józefa Piłsudskiego.

WARSZAWA dla NYSY!

WARSZAWA dla NYSY!

12 listopada 2024  

Warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe przekazały Miejskiemu Zakład Komunikacji w Nysie (za symboliczną opłatą) 4 autobusy marki Solaris.

Drużyna Polonii Nysa wygrała Opolską Ligę Trampkarzy!

Drużyna Polonii Nysa wygrała Opolską Ligę Trampkarzy!

12 listopada 2024  

Po zwycięstwie 2-1 nad Rodłem Opole, zespół Trenera Adriana Klakli zapewnił sobie wygraną w Opolskiej Lidze Trampkarzy. To ogromne osiągnięcie dla drużyny, która przez cały sezon prezentowała znakomitą formę oraz wykazała się niesamowitą determinacją.

EFS Opolskie