Pogoda w Nysie

Piątek 24.03.2023
Marka, Gabriela i Katarzyny
14°C
PM10 - 17 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Uwaga na kleszcze!

Uwaga na kleszcze!

Kategoria: Aktualności
5 maja 2020
DRUKUJ

Z roku na rok rośnie liczba przypadków zachorowań na boreliozę. Przyczyną są kleszcze. Uważajmy na te małe pajęczaki. Występują bowiem nie tylko w lasach i na łąkach – są też w parkach i na miejskich skwerach. Dlatego po powrocie z plenerowej wyprawy dobrze sprawdzić, czy kleszcz nie wgryzł się w nasze ciało.

Aktywność kleszczy zaczyna się wczesną wiosną. Kończy późną jesienią. Zdecydowanie wzrasta w upalne dni – kiedy jest gorąco i wilgotno. Opolszczyzna od dawna należy do tych regionów w Polsce, po Warmii, Mazurach i Podlasiu, gdzie żyje najwięcej kleszczy. Co niepokojące, coraz więcej z nich przenosi niebezpieczne patogeny wywołujace m.in.  kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Borelioza to bardzo groźna choroba, która atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.  Zdarzają się też przypadki, że borelioza ujawnia się po latach. Późna, narządowa postać boreliozy może przypominać inne choroby i wiele lat przebiegać bezobjawowo, powodując ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Warto więc wiedzieć jak się ustrzec przed kleszczami i co zrobić, gdy groźny pajęczak jednak nas zaatakuje.

Wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować  kleszcze należy przestrzegać kilku zasad. Idąc np. do lasu zakładajmy długie spodnie i bluzy z rękawem. Po powrocie do domu należy sprawdzić, czy nie wróciliśmy z kleszczem wbitym w skórę. Przede wszystkim pachy, pachwiny, zgięcia odłokciowe czy podkolanowe są na to  szczególnie narażone. I te miejsca powinniśmy dokładnie obejrzeć po spacerze w lesie, parku, czy nad rzeką. Jeśli okaże się, że staliśmy się ofiarą tego małego pajęczaka, musimy jak najszybciej go usunąć. Możemy to zrobić za pomocą pęsety lub miniaturowej pompki ssącej, tzw. „kleszczołapki” dostępnej w aptekach. Kleszcza należy chwycić tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Potem należy zdezynfekować miejsce ugryzienia. Jeżeli mamy obawy czy zrobimy to prawidłowo, poprośmy o pomoc pielęgniarkę lub lekarza. Ważne aby kleszcza usunąć jak najszybciej – zmniejsza to ryzyko zakażenia groźną choroba. Pamiętajmy też, by niczym go nie smarować ani nie rozgniatać. Takie działania powodują, że kleszcz wymiotuje, co zwiększa ryzyko zarażenia. Po usunięciu pajęczaka należy obserwować miejsce ukłucia. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultujmy się z lekarzem. Szczególnie alarmujący  jest tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z głównych objawów boreliozy. Gdy go zauważymy, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Zaproszenie do udziału w konferencji – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce

Zaproszenie do udziału w konferencji – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce

23 marca 2023  

28 marca br. o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w Nysie w Sali 100-lecia Niepodległości Polski – II piętro, odbędzie się konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza na temat projektu ustawy – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce.

Serdecznie zapraszamy.

3 kwietnia otwarcie Centrum Przesiadkowego w Nysie

3 kwietnia otwarcie Centrum Przesiadkowego w Nysie

23 marca 2023  

Centrum Przesiadkowe zostanie otwarte 3 kwietnia o godz. 10.00. W uroczystości weźmie udział m.in. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Nauka języka migowego – od kwietnia rusza elektroniczny nabór wniosków

Nauka języka migowego – od kwietnia rusza elektroniczny nabór wniosków

23 marca 2023  

Komunikacja werbalna, czyli słowna, stanowi dla człowieka najbardziej naturalny sposób komunikacji, a rozmowa jest nieodłączną częścią ludzkich kontaktów. Dla osób z zaburzeniami słuchu rozmowa za pomocą słów jest jednak utrudniona, a często wręcz niemożliwa. W takich przypadkach z pomocą przychodzi język migowy. Komunikacja za pomocą gestów wspartych mimiką pozwala skutecznie zastąpić dźwięki mowy. Nauka języka migowego zwiększa możliwości uczestnictwa osób niesłyszących z w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawia komfort codziennego życia, w tym funkcjonowanie w otoczeniu domowym.

Dni Otwarte w Centrum Produktu Lokalnego

Dni Otwarte w Centrum Produktu Lokalnego

23 marca 2023  

Nyskie Księstwo Jezior i Gór w dniach 24-26.03.2023 r. (piątek-niedziela) organizuje Dni Otwarte w Centrum Produktu Lokalnego, mieszczącym się przy ul. Brackiej, obok Fontanny Trytona.

EFS Opolskie