Pogoda w Nysie

Niedziela 05.12.2021
Sabiny, Krystyny i Edyty
2°C
PM10 - 31 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
W Nysie pielęgnujemy polsko-węgierską przyjaźń

W Nysie pielęgnujemy polsko-węgierską przyjaźń

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
15 Październik 2021
DRUKUJ

14 października na placu na rogu ulic Wyspiańskiego i Mostowej w Nysie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci gen. György Klapka – bohatera węgierskiego, ale jak się okazuje, także postaci, która bardzo pozytywnie zapisała się w polskiej historii. 

Współgospodarzem imprezy był Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski. W wydarzeniu wzięli udział węgierscy oficjele -Tibor Gerencsér,  Konsul Generalny Węgier w Krakowie, przedstawiciele węgierskiego Ministerstwa Obrony Narodowej z płk Vilmosem Kovácsem na czele, Gábor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury, Ákos Engelmayer, były Ambasador Węgier w Polsce, Sándor Nedeczky, były Wicekonsul Węgier, a także delegacja gości z miasta Varpalota z burmistrz Campanari-Talabér Márta na czele.

– Cieszę się, że to właśnie Nysa uhonorowała węgierskiego bohatera gen. György Klapka, obok innych bohaterów Śląska, Polski i Europy.  – mówił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski.

Pomnik w Nysie jest efektem współpracy samorządu nyskiego i Rządu Węgier. Autorem płaskorzeźby jest artysta węgierski Lajos Győrfi – twórca wielu realizacji, w tym pomnika konnego króla Jana III Sobieskiego w miejscowości Štúrovo/Párkány na Słowacji.  

– Generał Klapka obok generała Józefa Bema i innych patriotów polskich i węgierskich, jest przykładem niezłomnej służby ojczyźnie i dotrzymywania wierności uniwersalnym zasadom moralnym i patriotycznym – podkreślał Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.

Sylwetkę węgierskiego generała przedstawił właśnie Edward Hałajko. O część artystyczną zadbali Tomasz Wojdyła, Małgorzata Bobak-Końcowa, Nyskie Studio Piosenki pod przewodnictwem Dariusza Orłowskiego, a także goście z Węgier – zespół CANTORES ECCLESIAE. Jak zawsze nie zawiodła młodzież z nyskich szkół. Odsłonięcia pomnika dokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie.

W czasie uroczystości wielokrotnie przypominano fakty historyczne i momenty w których to my wspomagaliśmy naszych bratanków, a także te, kiedy to Węgrzy nieśli pomoc Polakom. Na przestrzeni dziejów nasze losy splatały się wielokrotnie. Nie brakuje takich przykładów także w najnowszej historii. Burmistrz Kordian Kolbiarz i Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski przypominali o tym w trakcie swoich wystąpień. Kiedy wybuchła I wojna światowa Węgrzy walczyli w legionach polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego o niepodległość Rzeczypospolitej.  Natomiast w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., to właśnie Węgrzy udzielili nam bardzo znaczącej pomocy wojskowej. Wspominano także wydarzenia z 1956r. Wybuchło wówczas Powstanie węgierskie, krwawo stłumione przez wojska sowieckie i węgierskichkomunistów. Polacy pomagali bratankom na szeroką skalę. Polska pomoc wyceniona została na około 2 miliony dolarów i była największa ze wszystkich państw, większa niż pomoc amerykańska. Węgrzy z kolei wysyłali nam pomoc w czasie pamiętnej powodzi z 1997r.

– Przyjaźń Polski i Węgier – to pięknie brzmi, ale jeszcze lepiej, jak idą za tym czyny. Dzisiaj w Nysie mieliśmy tego dowód – powiedział Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kolejny raz startuje Budżet Obywatelski Gminy Nysa

Kolejny raz startuje Budżet Obywatelski Gminy Nysa

3 Grudzień 2021 r. /  

Od 3 grudnia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać inicjatywy obywatelskie, które przyczynią się do pozytywnego rozwoju naszej Gminy. Wnioski przyjmowane będą do 13 grudnia 2021 r.

Rozpoczęcie Funkcjonowania Nowego Klubu Seniora

Rozpoczęcie Funkcjonowania Nowego Klubu Seniora

2 Grudzień 2021 r. /  

1 stycznia 2022 roku rusza trzeci klub seniora w Nysie, tym razem przy ul. Franciszkańskiej.

Postoje mammobusów w grudniu

Postoje mammobusów w grudniu

2 Grudzień 2021 r. /  

Droga mamo, babciu, ciociu, siostro… Zadbaj o siebie i zbadaj się. Do Nysy mammobus ponownie zawita w dniu 8 grudnia.

Nowy plan na stadion “Stali”

Nowy plan na stadion “Stali”

1 Grudzień 2021 r. /  

Przyszłość „Stadionu Stali” w centrum Nysy od jakiegoś czasu budzi emocje wśród mieszkańców, którzy podzielili się na tych stających w obronie utrzymania jego funkcji sportowo – rekreacyjnej i tych, którzy widzą na tym terenie jeszcze inne możliwość. Dziś na sesji Rady Miejskiej w Nysie przedstawiony został nowy pomysł łączący obie te grupy.

EFS Opolskie