Pogoda w Nysie

Niedziela 03.12.2023
Franciszka, Ksawerego i Kasjana
-9°C
PM10 - 19 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Ważna informacja dla rodziców

Ważna informacja dla rodziców

Kategoria: Aktualności, Koronawirus
28 kwietnia 2020
DRUKUJ

Uprzejmie informuję, że 23 kwietnia 2020 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Na mocy ww. nowelizacji działanie żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów pozostanie zawieszone do 3 maja 2020 r.

W tym tygodniu rząd podejmie i ogłosi decyzję, czy po 3 maja 2020 r. będzie możliwe ponowne objęcie dzieci w wieku do lat 3 opieką żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów, a jeśli tak – jakie warunki będą musiały zostać spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieciom i ich rodzicom, jak również pracownikom instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W przypadku, gdyby otwarcie żłobków, klubów dziecięcych oraz punktów świadczenia opieki przez dziennych opiekunów od 4 maja br. mogło stanowić zbyt duże zagrożenie dla zdrowia ww. osób, w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja o dalszym zawieszeniu działania tych instytucji opieki.

W związku z licznymi pytaniami zadawanymi zarówno przez podmioty prowadzące instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, jak również przez rodziców, dotyczących obowiązku ponoszenia opłaty w czasie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego lub punktu opieki świadczonej przez dziennego opiekuna, uprzejmie informuję, że w skierowanym do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej piśmie z 17 kwietnia 2020 r., znak: DPR.070.3.2020.PSW,  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że w obecnej, wyjątkowej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie – strony umowy muszą się zastanowić i porozumieć, jak będą rozliczać koszty czesnego, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony. W ocenie UOKiK dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, jest wątpliwa – na przykład opłaty za wyżywienie, czy zajęcia dodatkowe nie powinny być pobierane. Należy pamiętać, że co do zasady konsument powinien ponosić opłaty wyłącznie w wysokości odpowiadającej uzasadnionym kosztom ponoszonym przez placówkę, które są niezbędne do zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania. Z jednej strony właściciele żłobków powinni mieć na uwadze, że de facto opiekę nad dziećmi w tym czasie sprawują rodzice, z drugiej zaś rodzice powinni uwzględnić, że żłobek musi być bez przerwy utrzymywany, żeby po okresie epidemii dzieci mogły do niego wrócić.

Wytyczne te zostały również udostępnione na stronie internetowej UOKiK pod adresem: https://www.uokik.gov.pl/faq_koronawirus_uslugi_edukacyjne.php#faq3904.

Marek Bucior

Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 417

Nyska Kronika Filmowa – odc. 417

1 grudnia 2023  

Geotermia w Nysie. Dziś powiemy o innowacyjnej inwestycji w naszym mieście. Będzie też o akcji dobroczynnej na lodowisku i kolejnych spektaklach w Nyskim Domu Kultury. Sprawdzimy również kiedy Nysa rozbłyśnie świątecznymi iluminacjami.

Mikołajki pełne atrakcji!

Mikołajki pełne atrakcji!

1 grudnia 2023  

Już 6 grudnia Mikołajki! Z tej okazji Gmina Nysa przygotowała wiele atrakcji dla mieszkańców. Co ważne, sporo dziać się będzie nie tylko 6 grudnia, ale także w inne dni.

Akcja charytatywna na lodowisku

Akcja charytatywna na lodowisku

1 grudnia 2023  

Już w najbliższą NIEDZIELĘ zapraszamy Was serdecznie do udziału w naszej wspólnej akcji charytatywnej dla ciężko chorego Wojtusia Szlachetki.

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

1 grudnia 2023  

Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze  na odwiert związany z geotermią. 24 listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z którego pochodzą fundusze) od kilku lat wspiera intensywnie rozwój geotermii w Polsce poprzez liczne programy, przekazując setki milionów złotych na ten cel.

EFS Opolskie