Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

Kategoria: Aktualności, Inwestor
8 maja 2023
DRUKUJ

W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego  „Czyste Powietrze” informujemy, iż Beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowalne w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko.

Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów z wykonawcami.

Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez Wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.

Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.

Pierwszy krok aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w sieci Internet:

  • Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą
    lub są wspólnikami spółki cywilnej,
  • Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne
  • REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne.
  • Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów – Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT)  – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.

Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie nt. firmy publikowane w internecie.

Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych.

Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 85% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

Mamy nadzieję, że niniejszy komunikat pozwoli Państwu przejść przez proces składania wniosku, inwestycyjny i rozliczenia w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący. Z korzyścią dla środowiska i Państwa komfortu, zdrowia i portfela!

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Aktualna sytuacja hydrologiczna – brak zagrożeń

Aktualna sytuacja hydrologiczna – brak zagrożeń

22 kwietnia 2025  

Informujemy, że aktualnie IMGW nie podtrzymuje już żadnych ostrzeżeń hydrologicznych dotyczących naszego regionu.

Poziom wody na zbiorniku Nysa jest stale monitorowany przez PGW Wody Polskie, które nie identyfikują obecnie żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Miasto Nysa pozostaje w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie zbiornikiem oraz bezpieczeństwo publiczne, w tym z Wodami Polskimi i lokalnymi służbami.
Na podstawie ich bieżących komunikatów i analiz będziemy Państwa regularnie informować o wszelkich zmianach i ewentualnych ryzykach związanych z piętrzeniem wody.

Pragniemy również podkreślić, że prowadzone są działania mające na celu analizy stanu technicznego zbiornika oraz infrastruktury towarzyszącej, a także przygotowania do skutecznego reagowania w przypadku intensywnych opadów czy innych zdarzeń hydrologicznych.

Dziękujemy za Państwa odpowiedzialne podejście do sytuacji.

Konferencja – Jan Paweł II – filozof, lider zmian i promotor zdrowia

Konferencja – Jan Paweł II – filozof, lider zmian i promotor zdrowia

22 kwietnia 2025  

Wydarzenie zaplanowane na 26 kwietnia br. upamiętnia 105. rocznicę urodzin oraz 20. rocznicę śmierci Karola Wojtyły – największego Polaka w dziejach.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

22 kwietnia 2025  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuj, że w poniedziałek 5 maja 2025 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny w tym roku comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

AKTUALIZACJA – ZBIORNIK WODNY NYSA

AKTUALIZACJA – ZBIORNIK WODNY NYSA

22 kwietnia 2025  

AKTUALIZACJA – ZBIORNIK WODNY NYSA

Dziś rano odbyła się kolejna rozmowa z Panem Jackiem Drabińskim – Zastępcą Dyrektora RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Wód Polskich w sprawie podwyższonego stanu wody Jeziora Nyskiego i komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

W rezultacie przeprowadzonych rozmów PGW Wody Polskie wydały oficjalny komunikat:

Na podstawie komunikatu z 22 kwietnia 2025 r., wyższy niż zwykle poziom wody w Zbiorniku Nysa wynika z realizacji zaleceń pokontrolnych. Ich celem jest sprawdzenie szczelności zapór czołowej i bocznej.

Zalecono podniesienie poziomu piętrzenia do rzędnej 197,84–198 m n.p.m. To ok. 2 metry powyżej normalnego poziomu. Stan ten będzie utrzymywany przez minimum dwa tygodnie, a planowane osiągnięcie wskazanej wysokości ma nastąpić do końca kwietnia.

Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, które mogłyby zagrażać życiu, zdrowiu, mieniu czy środowisku.

Pomimo piętrzenia w strefie w pojemności powodziowej stałej – Zbiornik Nysa posiada do wykorzystania pojemność powodziową wymaganą pozwoleniem wodnoprawnym – na poziomie 24 mln m3. IMGW-PIB nie prognozuje niebezpiecznych zjawisk metrologicznych na terenie województwa opolskiego w dniach 22-23.04.2025 r.

Wody Polskie apelują do mieszkańców o śledzenie informacji wyłącznie na oficjalnych stronach, takich jak:

www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw

Z poważaniem

Piotr Bobak

Sekretarz Miasta

EFS Opolskie