Wołyń 1943 – pamiętamy i nie zapomnimy!

Wołyń 1943 – pamiętamy i nie zapomnimy!

Kategoria: Aktualności
11 lipca 2023
DRUKUJ

Dziś pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa i mordów dokonanych przez faszystów niemieckich, komunistów sowieckich, nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku.

11 lipca to rocznica tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W dzisiejszych obchodach wzięli udział samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń, a także młodzież szkolna z SP5 i SP3 w Nysie.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie przygotowali krótki program artystyczny. Uczniów przygotowali: Katarzyna Foryś-Kurowska i Renata Głuszek oraz Dariusz Orłowski.

Przypomnijmy, że tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa i mordów dokonanych przez faszystów niemieckich, komunistów sowieckich, nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947 powstała w 2015 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu na czele, którego stała Pani Janina Johnson a opiekunami są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

20 maja 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 3 czerwca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

17 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Powiemy o najważniejszych imprezach w regionie. Dziś w kronice będzie też o wielkim ściganiu w Nysie, festiwalu pierogów i najsłynniejszym literackim romansie na deskach nyskiego teatru.

W niedzielę Jarmark św. Rity

W niedzielę Jarmark św. Rity

16 maja 2024  

Jarmark tradycyjnie odbędzie się na placu przy Sanktuarium św. Rity w godzinach 12-16.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

15 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Wiemy kto zaśpiewa na najważniejszych imprezach w regionie.

EFS Opolskie