Wszystkie drogi prowadzą do Nysy! Wyjątkowe obchody 800-lecia miasta

Wszystkie drogi prowadzą do Nysy! Wyjątkowe obchody 800-lecia miasta

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
22 marca 2023
DRUKUJ

W tym roku wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… do Śląskiego Rzymu! Nasze miasto świętuje wyjątkowy jubileusz 800-lecia. Świętujemy przez cały rok, a kulminacja nastąpi w drugi weekend września. Gwiazdami muzycznymi będą popularne i kultowe już zespoły – Myslovitz oraz Dżem. Niezapomniane emocje gwarantowane!

Niezapomniane widowisko w Rynku

8 września 2023 roku na nyskim Rynku zobaczymy widowisko muzyczno – multimedialne zrealizowane przez Fundację Koncept Kultura. Poznamy historię Nysy poprzez muzykę, taniec, podniebne akrobacje oraz multimedialne animacje, zdjęcia i filmy.

Duch i opiekun Nysy (w tej roli znany aktor polskiej sceny teatralnej i filmowej) swoją narracją poprowadzi widzów przez historię miasta od czasu jego powstania aż do czasów współczesnych.

Powietrzne akrobacje, teatr cieni, historyczne stroje i mieniące się kolorami spektakularne kostiumy tancerzy na długo zapadną widzom w pamięci. Feeria barw scenicznych świateł, efekty specjalne i skomponowana dla Nysy przez laureata nagrody muzycznej „Fryderyk” – Macieja Muraszko – muzyka, gwarantują moc wzruszeń i doznań estetycznych.

Na scenie wystąpi łącznie około 100 osób: znani aktorzy, artyści i muzycy, m. in. finalista Mam Talent – Akrobatyczny Teatr Tańca MiraArt, grupy rekonstrukcyjne i statyści, wśród których zobaczymy mieszkańców Gminy Nysa (m.in. artystów oraz grup teatralnych działających przy NDK, młodzież ze szkół podstawowych i średnich).

Lokalni artyści i wielkie gwiazdy na scenie

Widowisko jest projektem łączącym artystów z lokalną społecznością Nysy (do współpracy zaproszono Nyski Dom Kultury, Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie, a także Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie). 800-lecie jest świętem wszystkich nysan, a widowisko sprawi, że niejednemu z nas mocniej zabije serce, a ciało przejdą ciarki.

Po zakończeniu widowiska odbędzie się koncert zespołu Myslovitz, który zagra swoje największe przeboje. Dzień pełen atrakcji zakończy efektowny pokaz laserowy.

9 września wydarzenia skoncentrują się wokół naszych lokalnych zespołów. Zobaczymy utalentowanych mieszkańców naszej gminy, od najmłodszego pokolenia, do wykonawców, którzy mają już nieco więcej wiosen.

Emocji z pewnością znów nie zabraknie, zwłaszcza gdy na scenie pojawią się dzieciaczki dopingowane z całych sił przez dumnych rodziców i dziadków.

Pokolenia połączy też wieczorna gwiazda, czyli zespół Dżem. Nieśmiertelne przeboje znają praktycznie wszyscy, a kunszt muzyczny zespołu niezmiennie zachwyca.

Dodajmy, że w czasie obchodów będzie trwał także jarmark, na którym kupimy wiele atrakcyjnych produktów. Będzie także sporo atrakcji dla najmłodszych, więc nasze pociechy z pewnością nie będą narzekać na nudę. W Rynku staną tak lubiane prze najmłodszych karuzele, w tym młyn oraz karuzela wenecka.  Zrobi się także międzynarodowo, gdyż na obchody zaprosimy naszych przyjaciół z miast partnerskich.

Rok bogaty w wydarzenia

Oczywiście obchody 800-lecia to także wiele innych wydarzeń, które będą miały miejsce na przestrzeni całego roku 2023. Wszystkie najważniejsze imprezy w tym roku będą odbywać się w duchu jubileuszu Śląskiego Rzymu.

Już wkrótce Jarmark Wielkanocny  (24-26 marca) z bogactwem lokalnych produktów i atrakcjami dla dzieci. W sobotę o godzinie 15:00 przewidywany jest pokaz kulinarny Kevina Aistona połączony z degustacją potraw wielkanocnych. W niedzielę pomiędzy 13.00 a 16.00 na dzieci będą czekały atrakcje w postaci darmowego malowania buziek i zaplatania warkoczyków. Będą warkoczyki, tatuaże brokatowe, balony, strzelnica, karuzela oraz dmuchańce. Jak zawsze sporo będzie działo się w Dzień Dziecka. Dla najmłodszych znów zostanie przygotowanych wiele atrakcji.

Nie zabraknie też ciekawych wydarzeń sportowych. W dniach 6-7 maja odbędzie się III Rajd Nyski, organizowany w ramach cyklu Rajdowe Mistrzostwa Południa. Uczestnicy będą ścigać się między innymi na terenie dawnej FSD. W tym roku doczekamy się też  X edycji Biegu Nyskiego (10 czerwca), jednej z najlepiej ocenianych imprez biegowych w Polsce. Na mecie czekać będą wyjątkowe okolicznościowe medale, a kobietom, które ukończą X Bieg Nyski, zostaną wręczone kwiaty. W związku z jubileuszową edycją, organizator przewidział wyższe nagrody finansowe dla zwycięzców w kategorii OPEN, oraz dodatkową premię za rekord trasy.

1 lipca nad Jeziorem Nyskim znów usłyszymy charakterystyczny warkot silników. Tego dnia rozpocznie się kolejna odsłona Grand Prix skuterów wodnych. Przed rokiem wydarzenie przyciągnęło na plażę Jeziora Nyskiego prawdziwe tłumy. Grand Prix będą towarzyszyć liczne atrakcje, ma być m.in. widowiskowy pokaz flyboardu.

W tym roku także widowisko w czasie Festiwalu Ognia i Wody będzie nawiązywało do 800-lecia Nysy i naszej lokalnej historii. W planach oprócz show z fajerwerkami, laserami i tancerzami ognia jest również pokaz krótkiego filmu na telebimach. Impreza odbędzie się 26 sierpnia i będzie swoistym preludium do wrześniowych obchodów.

W ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie też zorganizowane Oratorium z okazji 800-lecia Nysy. To propozycja nyskich werbistów na jubileusz. Misjonarze planują wielowymiarowe widowisko poświęcone historii Nysy w nyskiej Bazylice.

W ramach obchodów 800-lecia miasta Muzeum Powiatowe w Nysie realizuje wystawę zatytułowaną „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”, prezentującą zabytki i dzieła sztuki związane z działalnością biskupów wrocławskich. Pokazane zostaną nie tylko eksponaty ze zbiorów własnych, ale także najlepsze przykłady złotnictwa śląskiego wypożyczone ze Skarbca św. Jakuba przy bazylice mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, obiekty przechowywane w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie, Archiwum Państwowym w Opolu, Muzeum Diecezjalnym w Opolu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, liczne wydarzenia edukacyjne i warsztatowe, zorganizowana zostanie konferencja naukowa, której tematyka jest ściśle związana z historią Nysy.

Ekspozycja zostanie otwarta w Noc Muzeów, 20 maja i zakończona 10 grudnia 2023 r.

Wystawa realizowana w ramach projektu „Wystawa czasowa Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program: Wspieranie działań muzealnych, nazwa zadania: „Wystawa czasowa Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Międzynarodowy wieczór chóralny w NDK

Międzynarodowy wieczór chóralny w NDK

17 czerwca 2024  

15 czerwca br. w Nyskim Domu Kultury odbył się wieczór muzyki chóralnej w wykonaniu czterech znakomitych zespołów.

Otwarcie Kąpieliska Nyskiego ,,Frajda”

Otwarcie Kąpieliska Nyskiego ,,Frajda”

17 czerwca 2024  

W najbliższy piątek, czyli 21 czerwca o godzinie 12:00, nastąpi otwarcie naszego Kąpieliska Nyskiego ,,Frajda”.

Odkomarzanie – I etap

Odkomarzanie – I etap

17 czerwca 2024  

W czasie trwającego sezonu letniego nie dają o sobie zapomnieć komary i kleszcze. Rosnąca liczba zachorowań na boreliozę oraz coraz częstsze odczyny alergiczne po ukąszeniach skłoniły Gminę Nysa po raz kolejny do akcji odkomarzania.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 444

Nyska Kronika Filmowa – odc. 444

14 czerwca 2024  

Dziś powiemy o otwarciu wyremontowanego stadionu Polonii Nysa, pikniku literackim na Placu Paderewskiego i kolejnej edycji Pchlego Targu. Będzie też o nyskim konkursie reklamowym i Letniej Gali Tańca.

EFS Opolskie