Czasoprzestrzeń Zbigniew Walewski 50 lat fotografowania

Czasoprzestrzeń Zbigniew Walewski 50 lat fotografowania

Kategoria: Rozrywka Wystwa
Opublikowano: 27 sierpnia 2021
DRUKUJ

Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na wernisaż wystawy znanego i cenionego nyskiego fotografa i artysty Zbigniewa Walewskiego, który w tym roku obchodzić będzie 50-lecie pracy twórczej.

Jubileuszowa, a zarazem retrospektywna wystawa zatytułowana „Czasoprzestrzeń. Zbigniew Walewski – 50 lat fotografowania” to przekrojowy pokaz wspaniałego dorobku artysty, którego ekspresja fotograficzna skupiona jest w ogromnej mierze na utrwalaniu zdarzeń i emocji.

Obok fotografii publicystycznej, ilustrującej ważne wydarzenia w Nysie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, na wystawie prezentowane będą także prace autorskie będące swoistym środkiem poetyckiego wyrazu, nadal jednak ze spojrzeniem dokumentalisty.

Zbigniew Walewski pierwszy kurs fotograficzny ukończył w Domu Górnika w Sosnowcu w 1964 r. Potem szkolił się w Częstochowskim Towarzystwie Fotograficznym. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1971 r. w opolskim Klubie MPiK. W Nysie zadebiutował wystawą „MY” w 1974 r. Tutaj też założył i prowadził z powodzeniem Klub Fotograficzny METALOWIEC.  Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych. Od 2009 należy do Nyskiej Grupy Artystycznej .

Do najważniejszych wystaw 50-lecia autor zalicza :

  • „MY” ilustrowaną wierszami Cypriana Kamila Norwida, 1974
  • „PALESTYŃSKIE DZIECI”, Dom Kultury Warszawa-Praga, 1980
  • Dom Kultury METALOWIEC FSD „PIELGRZYMKA OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II NA GÓRĘ ŚW. ANNY’’- fotoreportaż, Dom Kultury METALOWIEC FSD, 1983
  • „POVODEN” – zdjęcia z powodzi z 1997 r. w Nysie, Muzeum w  umperku (Czechy) , 2000
  • „WIZYTA  MUZ” – udany eksperyment połączenia wystawy fotograficznej z wystawą malarstwa prof. Moniki Kamińskiej, Muzeum w Nysie, 2002
  • ,,NYSIE POŚWIĘCAM ” – wystawa będąca historią ostatnich trzydziestu lat Polski widziana poprzez wydarzenia w Nysie, Muzeum w Nysie, 2003
  • ,,EMOCJE” – symbolika fotogramów wskazywała współczesne realia życia wywołujące najwięcej emocji, Muzeum w Nysie, 2007
  • ,,REMINISCENCJE WYOBRAŹNI” – wystawa połączona z retrospektywną wystawą malarstwa i rzeźby prof. Mariana Molendy pt. ,,25 PLUS”, Muzeum w Nysie, 2009
  • „40 LAT Z OBIEKTYWEM” – wystawa retrospektywna, Muzeum w Nysie, 2011
  • „PRZEMIJAJĄCY ŚWIAT WOKÓŁ NAS” dokumentalna wystawa w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa – Dziedzictwo Utracone”, Muzeum Powiatowe w Nysie, 2015

„Obecna wystawa jest wyborem zdjęć dokumentalnych wykonanych w Nysie. Czas szybko ucieka, warto ją obejrzeć zanim przepadnie w czasoprzestrzeni. Serdecznie zapraszam”

Zbigniew Walewski

„Odkąd pamiętam, a znamy się blisko 40 lat, widzę Zbyszka Walewskiego zawsze z aparatem fotograficznym na piersi, uważnego, obserwującego, czujnego, małomównego, dyskretnego i empatycznego. Taka też jest jego fotografia, utrwalająca ulotność albo innym razem substancjalność chwili, czasem to prosty kadr dokumentacyjny, a innym razem świat zaczarowany, trochę bajkowy, surrealny. Każde spotkanie z fotografiami Zbyszka było dla mnie nową przygodą, nie zamkniętą w rutynie, ale szukającą niknących resztek rzeczywistości, które koniecznie należy ocalić. Przez pół wieku udało się Zbyszkowi ocalić pamięć wielu miejsc, obiektów i detali, efemerycznych zdarzeń, postaci, kiedy bywał uważnym reporterem, czasem kronikarzem, ale zawsze wrażliwym artystą, szukającym prawdy i oddanym prawdzie.”

Małgorzata Radziewicz

„Od ponad 20 lat przyjaźń ze znanym nyskim fotografem Zbyszkiem Walewskim dała mi możliwość obserwacji Jego pasji z aparatem fotograficznym w ręku. Bystry obserwator zmian jakie zachodziły w Nysie i regionie, stały się z czasem nową kreacją formy i idei. Poznawanie nowych technik fotografowania poprzez twórczy eksperyment doprowadził, do tego że Zbigniew Walewski stał się Fotografem, Artystą, któremu życzę dalszych artystycznych wyzwań.”

Marian Molenda

Redaktor: Natalia Wiśniewska

Polecane aktualności:

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

24 maja 2024  
Aktualności

Ruszyły Dni Nysy! Zapraszamy do świętowania. W kronice powiemy też o akcji służb nad rzeką, pikniku z mundurówką i akademii piłkarskiej dla dzieci.

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

21 maja 2024  
Aktualności

Porządek II
Sesji Rady Miejskiej w Nysie
w dniu 28 maja 2024 roku, godz. 8.30

Nysanie ze złotym medalem!

Nysanie ze złotym medalem!

21 maja 2024  
Aktualności

Znakomity występ Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej w Otwartych Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate WKF. Zawody odbyły się 18.05.2024 w Prudniku.

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

21 maja 2024  
Aktualności

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim serdecznie zaprasza na spotkania informacyjne pn. Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

EFS Opolskie