RETROSPEKCJA

RETROSPEKCJA

Kategoria:
Opublikowano: 25 stycznia 2023
DRUKUJ

Zaprezentowane na tej wystawie prace w głównej mierze składają się z akwarel. To właśnie ta technika kilka lat temu skradła moje serce. Jej subtelność, eteryczność i mistyczność do dnia dzisiejszego sprawiają, że przystaje przy nich na chwilę w pędzie dnia codziennego.

Akwarela jest dla mnie pewną formą refleksji, medytacji, pozwala spojrzeć na świat i życie z innej perspektywy, tej lepszej.

W moim malarstwie niedopowiedzenia są głównym akordem. Ważne jest dla mnie malować w taki sposób, aby tworzyć przestrzeń do interpretacji, pozostawić coś dla odbiorcy – tak, by mógł wejść w dialog z tym co widzi. Ten dialog czasem jest krótki, a czasem zabierze nas na dłuższą rozmowę.

Często na zajęciach z akwareli, warsztatach czy plenerach, które prowadzę, dostaję pytanie o to jak przedstawić temat, jak malować… Na to z pozoru proste pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ każdy z nas widzi i czuje świat inaczej. Doszedłem do wniosku, że artysta powinien być trochę jak tłumacz, który przekłada z jednego języka na drugi. Z języka realnego świata, który jest tematem danej pracy, na język malarstwa, akwareli. Żeby tak się stało trzeba dobrze rozumieć oba te języki. Z jednej strony warto mieć bardzo dobry warsztat malarski, a z drugiej strony być blisko życia, blisko tematu, który malujemy. Być szczerym samemu ze sobą, a to jest już zadanie, które zajmuje nam czasem całe życie.

I właśnie taki fragment tego zadania, drogi życiowej jaki przeszedłem w ostatnich latach chciałbym Państwu zaprezentować w ramach wystawy “Retrospekcja”.

Ponadto dodałem do tej wystawy kilka moich ostatnich prac rysunkowych, wykonanych tuszem.

Mam nadzieję, że świat akwareli, który tworzę, będzie dla Państwa tak samo urzekający jak i dla mnie. Serdecznie zapraszam!

Mariusz Kula

Redaktor: Natalia Wiśniewska

Polecane aktualności:

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

24 maja 2024  
Aktualności

Ruszyły Dni Nysy! Zapraszamy do świętowania. W kronice powiemy też o akcji służb nad rzeką, pikniku z mundurówką i akademii piłkarskiej dla dzieci.

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

21 maja 2024  
Aktualności

Porządek II
Sesji Rady Miejskiej w Nysie
w dniu 28 maja 2024 roku, godz. 8.30

Nysanie ze złotym medalem!

Nysanie ze złotym medalem!

21 maja 2024  
Aktualności

Znakomity występ Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej w Otwartych Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate WKF. Zawody odbyły się 18.05.2024 w Prudniku.

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

21 maja 2024  
Aktualności

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim serdecznie zaprasza na spotkania informacyjne pn. Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

EFS Opolskie