wernisaż wystawy „RYSZARD DRUCH – MADE IN USA 1991-2021

wernisaż wystawy „RYSZARD DRUCH – MADE IN USA 1991-2021

Kategoria: Rozrywka Wystwa
Opublikowano: 11 sierpnia 2021
DRUKUJ

20 sierpnia 2021 r. (piątek), godz. 17.00 – wernisaż wystawy „RYSZARD DRUCH – MADE IN USA 1991-2021. Karykatura – Plakat – Ilustracja – Promocja polskiej kultury.” W programie wprowadzenie do wystawy: Ryszard Druch i Harry Duda. Kuratorzy wystawy: Ryszard Ziółkowski i Edward Hałajko. Wystawa będzie czynna do 31 października 2021 r.

Wystawa prezentująca liczne karykatury, rysunki satyryczne, komentujące polską sytuację polityczną i społeczną oraz plakaty i obrazy, stworzone podczas emigracji w USA w ciągu ostatnich 30 lat (w tym najnowsze, z 2020 roku!) przez opolskiego karykaturzystę, działacza polonijnego i patriotę, pochodzącego z Opola – Ryszarda Drucha.

„Rok 1991 i rok 2021 spinają trzy dekady mego emigracyjnego pobytu w Stanach Zjednoczonych. W przyszłym roku wracam na stałe do Polski… Przybyłem do USA jako 40-letni nauczyciel z dyplomem wyższych studiów i legitymacją Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Oczarowany rozmachem Ameryki uświadomiłem sobie, że jestem tu… analfabetą bez zawodu. Nie znając angielskiego zacząłem zarobkować pracami fizycznymi.

W latach 1992-1996 pomagałem Andrzejowi Weissowi z Opola w redagowaniu miesięcznika „Spójnik” w Trenton (New Jersey), wykonując rysunki i okładki oraz pisząc teksty. Publikowałem rysunki w nowojorskim „Nowym Dzienniku” i „Karierze”, chicagowskim „Relaxie” i periodyku „2BE”.

Pierwsze moje wystawy indywidualne odbyły się w Yardley (PA) i Clark (NJ). To one oraz kontakty z polskimi artystami z Nowego Jorku i Filadelfii pozwoliły mi poznawać kulturalne oblicze Polonii i jej potrzeby.

Promocję polskiej kultury i sztuki zacząłem od uruchomienia małej galerii sztuki w Trenton, w wynajmowanym domu. Moi współlokatorzy – aktor Jacek Kupiec oraz pianistka Joanna Gaj postanowili stworzyć przedstawienie dla dzieci pt. „Pchła Szachrajka” wg Jana Brzechwy, a mnie namówili na wykonanie plakatu i scenografii. Przedstawienie pokazano w małym „Showcase Theatre” w Trenton i było ono polonijnym wydarzeniem 1996 roku. Tak się zaczęło. Później odbył się recital barda Waldemara Wiśniewskiego i wystawa akwarel Bolesława Polnara z Opola.

W 1997 r. powstał mój kabaret „Odlot” z Ewą Korzeniowską (Sadowską) – b. wokalistką krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, pianistą Wojciechem Hollendrem i wokalistką Ewą Wiśniewską. Ja podjąłem się konferansjerki i wygłaszania monologów. Z polskich kabaretów w stanie Nowy Jork, New Jersey czy Connecticut do dzisiaj przetrwał tylko „Odlot” organizujący doroczne „Kabaretowe Noce Świętojańskie”.

Od roku 2000 do dzisiaj zorganizowałem 185 „Salonów Artystycznych”, czyli wystaw, spotkań autorskich, występów muzycznych, teatralnych i kabaretowych, które od 2003 r. odbywają się w Druch Studio Gallery przy 920 Brunswick Ave, w Trenton. Zaprojektowałem do nich plakaty.

W galerii prezentowano obrazy m.in. Nikifora, Beksińskiego, Starowieyskiego, Brzozowskiego, rysunki Kobylińskiego, Jujki, Chodorowskiego, Ołdaka, Łuczyńskiego, Zaradkiewicza, Gnyś, Sadurskiego. Nie zabrakło wystaw artystów z USA: K.A. Nowak, H. Nawrot, K. Iwaniec, E. Zeller, J. Jędrzejczyk, H. Lipy, T. Masłowskiego, W. Syguły, L. Barszcz i innych. Goście „salonów” to m.in. Olgierd Budrewicz, Krystyna Prońko, Adam Michnik, Elżbieta Czyżewska, Beata Pawlikowska, Jacek Pałkiewicz, prof. Jehuda Nir, prof. Henryk Iwaniec, dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Krystyna Łaniewska, Stanisław Górka, Mary Skinner, Mathew Tyrmand. Byli i Opolanie: Harry Duda, Grzegorz Grunwald, Grzegorz Pielak, Henryk Zamojski

W 2003 roku otworzyłem „Akademię Sztuk Plastycznych”. Pandemia 2020 roku zrujnowała mi ten „biznes”, a koronawirus umieścił mnie w szpitalu i dodał kłopotów. Wiosną 2021 r. udało mi się wznowić zajęcia plastyczne.

Wystawa „Made in USA” to spojrzenie w emigracyjną przeszłość – poprzez wybór moich karykatur, plakatów i obrazów, jakie powstały w tym okresie, a także dokumentów ilustrujących dokonywaną przeze mnie promocję polskiej kultury i sztuki w USA.

Serdecznie zapraszam na wernisaż! – Ryszard Druch”

Aktualne wystawy czasowe:

  • „Oryginał i replika. Szkła św. Jadwigi” wystawa inspiracji i kopii szklanic św. Jadwigi wykonanych przez artystów-naukowców związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu; czynna do 31.08.2021
  • „Wielki Młyn i Wyspa Młyńska” – wystawa multimedialna prezentująca wyniki badań archeologicznych prowadzonych przy okazji realizowanych w mieście inwestycji
  • więcej na naszej stronie: www.muzeum.nysa.pl
Redaktor: Natalia Wiśniewska

Polecane aktualności:

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

17 maja 2024  
Aktualności

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Powiemy o najważniejszych imprezach w regionie. Dziś w kronice będzie też o wielkim ściganiu w Nysie, festiwalu pierogów i najsłynniejszym literackim romansie na deskach nyskiego teatru.

W niedzielę Jarmark św. Rity

W niedzielę Jarmark św. Rity

16 maja 2024  
Aktualności

Jarmark tradycyjnie odbędzie się na placu przy Sanktuarium św. Rity w godzinach 12-16.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

15 maja 2024  
Aktualności

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Wiemy kto zaśpiewa na najważniejszych imprezach w regionie.

Program Dni Nysy 2024

Program Dni Nysy 2024

14 maja 2024  
Aktualności

Święto Miasta czeka nas w dniach 24-25 maja. W tym roku bawimy się w dwóch lokalizacjach – w Rynku i pod Halą Nysa. Muzycznymi gwiazdami będą Horyzont, Elektryczne Gitary, Patrycja Markowska i Margaret.

EFS Opolskie