Za nami kolejna sesja Rady Seniorów. Tym razem tematem nr 1 była służba zdrowia.
Przewodniczący Rady Ryszard Rogowski tym razem jako prelegenta zaprosił lekarkę Marzannę Derkacz-Jedynak. Rozmawiano o geriatrii i potrzebach seniorów. Radni mogli dowiedzieć się również m.in. o e-receptach, internetowym koncie pacjenta oraz o programie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie zabrakło pytań w temacie skierowanych do obecnego podczas obrad Starosty Nyskiego, Andrzeja Kruczkiewicza. Radni zastanawiali się np. nad możliwościami wsparcia przez samorząd młodych lekarzy, w postaci darmowego mieszkania albo kontraktu zawieranego z danym specjalistą. Starosta omówił również sytuację szpitala powiatowego, a radni na kolejnego gościa zaproponowali dyrektor ZOZ, Norberta Krajczego.
W kolejnej części prezentację n/t trwających inwestycji przedstawił Sekretarz Miasta, Piotr Bobak. Radni dopytywali o termin zakończenia prac przy Celnej i Wrocławskiej. Padły nowe pomysły na zagospodarowanie Placu Paderewskiego. W czasie sesji jak zawsze obecna była pełnomocnik ds. Seniorów i zarazem kierownik DDP, Joanna Wiech. Przypomnijmy, że już niebawem 35-lecie działalności Dziennego Domu Pobytu, z którego wywodzi się wielu radnych Rady Seniorów. Uroczystości zaplanowano na 9 października 2019 r. w Nyskim Domu Kultury.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek zapraszają organizacje pozarządowe, obywatelskie i młodzieżowe rady do udziału w „Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów”! Zachęcamy do wypełnienia formularza i rejestracji organizacji jako oficjalnego partnera akcji #WspierajSeniora!
15 stycznia Urząd Miejski w Nysie uruchomił specjalny telefon dla mieszkańców Gminy Nysa pod którym zarejestrowani na szczepienie mieszkańcy mający trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień mogą zgłaszać chęć skorzystania z transportu.
Na podstawie informacji otrzymanej z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z dnia 19 stycznia 2021 r.:
Powiadomienie
o przekroczeniu poziomu informowania i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania
dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zawiadamia o wystąpieniu w dniu 18.01.2021 r. przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w mieście Opolu, powiecie brzeskim, kędzierzyńsko-kozielskim, nyskim, i krapkowickim. Średniodobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 na stacji zlokalizowanej w Opolu przy ul. Koszyka wyniosło 130 μg/m3, w Brzegu przy ul. Poprzecznej wyniosło 116 μg/m3 , w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. B. Śmiałego wyniosło 104 μg/m3, w Nysie przy ul. Rodziewiczówny wyniosło 121 μg/m3 , a w Zdzieszowicach przy ul. Piastów wyniosło 142 μg/m3.
Prognozuje się ryzyko wystąpienia przekroczenia w dniu 19.01.2021 r. poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) na terenie województwa opolskiego.
Pełna treść wydanego Powiadomienia znajduje się w poniższym pliku do pobrania.
Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce: Jakość powietrza atmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.