Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice
Gmina Nysa wraz z polskimi i czeskimi partnerami zrealizowała transgraniczny mikroprojekt pn. „Správná praxe – Prevence nehodovosti vozidel s právem přednostní jízdy v regionu Jeseník – Nysa” / „Dobra praktyka – Zapobieganie wypadkom pojazdów uprzywilejowanych w rejonie Jeseník – Nysa“ nr. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_009/0002615 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice
Celem mikroprojektu było określenie dobrych praktyk w zakresie zapobiegania wypadkom pojazdów uprzywilejowanych w Republice Czeskiej i w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza Jeseník – Głuchołazy – Nysa. Region ten jest specyficzny ze względu na położenie i warunki klimatyczne, które mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo pojazdów poruszających się po drogach. Projekt pozwolił na wymianę informacji i uniknięcie błędów lub strat w oparciu o wymianę własnych doświadczeń partnerów projektu.
W ramach projektu powołana została grupa ekspertów składająca się z partnerów projektu oraz jednostek współpracujących. Zorganizowane zostały warsztaty grupy eksperckiej (Gmina Nysa zorganizowała warsztaty w dniach 12-13 maja 2022 r.), podczas których przeanalizowano systemy zapobiegania wypadkom, wymieniono doświadczenia, przeanalizowano przykłady wypadków pojazdów uprzywilejowanych oraz poddano analizie wyniki szkolenia.
Celem projektu było również wdrożenie i weryfikacja możliwości podnoszenia umiejętności kierowców w oparciu o szkolenia na specjalnych poligonach oraz szkolenia z technologiami opartymi na EEG Biofeedback. Gmina Nysa wytypowała grupę kierowców spośród pracowników i jednostek OSP. 18 kierowców (16 OSP Gminy Nysa i 2 Straż Miejska) pojazdów uprzywilejowanych przeszło szkolenie na poligonie bezpiecznej jazdy. Ponadto w ramach projektu Gmina Nysa zakupiła 11 kamer rejestrujących dla pojazdów uprzywilejowanych. Dzięki pozyskanym kamerom samochodowym monitorowana jest rzeczywista praca pojazdów, co pozwoli określić sytuacje niebezpieczne występujące na drodze.
Partnerzy projektu byli:
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje – wiodący partner projektu
Město Jeseník
Gmina Nysa
Gmina Głuchołazy
Całkowita wartość mikroprojektu wyniosła 43.682,60 euro. Całkowita wartość mikroprojektu przypadająca na partnera mikroprojektu Gminę Nysa wyniosła 8333,20 euro.
Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Zbigniew Rokita, Witold Szabłowski, Małgorzata Łukasiewicz, Wojciech Bonowicz, Filip Springer i Mariusz Szczygieł odwiedzą Nysę w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze. Spotkania z pisarkami i pisarzami odbędą się już 30 sierpnia na Placu Paderewskiego.
Jeżeli zostaniesz studentem nyskiej Uczelni, możesz wyjechać podczas wakacji nawet do Meksyku… Studentki PWSZ w Nysie: Laura Badocha (filologia angielska), Agnieszka Terlecka (kosmetologia) oraz Julia Ratuszny (dietetyka) wzięły udział w Międzynarodowej Szkole Letniej w CETYS Ensenada w Meksyku.
W czasie trwającego sezonu letniego nie dają o sobie zapomnieć komary i kleszcze. Rosnąca liczba zachorowań na boreliozę oraz coraz częstsze odczyny alergiczne po ukąszeniach skłoniły Gminę Nysa po raz kolejny do akcji odkomarzania.