Pogoda w Nysie

Poniedziałek 24.01.2022
Felicji, Franciszka i Rafała
1°C
PM10 - 17 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania od 1 stycznia 2022r.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania od 1 stycznia 2022r.

Kategoria: Aktualności
1 grudnia 2021
DRUKUJ

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Nysie (01.12) radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany regulaminu Strefy Płatnego Parkowania.

Zmiany stawek w SPP w Nysie

Najczęściej tego typu strefy obejmują centra miast lub tereny, które są atrakcyjne i przyciągają sporo ludzi. W śródmieściu każdego miasta ulokowane są sklepy, restauracje, galerie i firmy usługowe, które czerpią zyski ze sprzedaży swoich usług i produktów. Istotą stref parkowania jest więc ustalenie takich stawek, aby zapewnić jak największą rotację liczby użytkowników. Strefy nie są i nigdy nie będą traktowane jako tanie miejsce do całodziennego parkowania. Przykładem może być parking podziemny przy ul. Piastowskiej, który w kilka dni po otwarciu zamienił się w darmowy “garaż”. Znalezienie tam choćby jednego wolnego miejsca w ciągu dnia graniczy z cudem.  Taryfa w Nysie została zmieniona po raz pierwszy od 10 lat i pomimo podwyżki wciąż należy do najtańszych w Polsce. – Ufam, że dzięki temu unikniemy traktowania centrum miasta jako taniego parkingu – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz.

Zdaniem władz miasta mieszkańcy strefy, którzy są skazani na korzystanie z niej, powinni mieć specjalne ulgi na możliwość parkowania blisko miejsca zamieszkania. Dla nich wprowadzony dzisiaj abonament roczny jest symboliczny i wynosi 50 zł (średnio ok. 20 groszy za cały dzień parkowania). – Prace na uchwałą trwały od dłuższego czasu – mówi Sekretarz Miasta, Piotr Bobak. – Wypracowaliśmy konsensus w szerokim gronie. W komisjach w zasadzie nie było uwag, stąd moje zdziwienie, że na sesji rozmawiano o kolejnych grupach, które mogą korzystać z tzw. stawek zerowych.  

Jednym z rozwiązań stosowanych w wielu miastach jest adaptowanie przez wspólnoty mieszkaniowe podwórek gminnych na potrzeby mieszkańców (parkingi, place zabaw, tereny zielone, itp). – W Nysie też się tak powoli dzieje – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Gmina Nysa oferuje dzierżawę podwórek za symboliczną złotówkę. Zachęcam do składania wniosków.

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 16 radnych, 4 było przeciwko, a 2 wstrzymało się. – Nowym operatorem SPP będzie Miejski Zakład Komunikacji. Na pewno będziemy obserwować, jak się sprawdza i czy nowe przepisy rzeczywiście wpłyną na rotacyjność miejsc, a przecież wszystkim nam o to chodzi – ocenia Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny.

Z projektem podjętej uchwały można zapoznać się w BIP-ie (link do treści – punkt 8.18).

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

PSG Sponsorem Tytularnym Stali Nysa!

PSG Sponsorem Tytularnym Stali Nysa!

24 stycznia 2022  

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) została sponsorem tytularnym naszej drużyny siatkarskiej. Drużyna nosi teraz nazwę PSG Stal Nysa.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 319

Nyska Kronika Filmowa – odc. 319

21 stycznia 2022  

Dziś powiemy o kolejnym zatruciu czadem w Nysie. Tym razem do groźnego zdarzenia doszło przy ul. Bohaterów Warszawy. Będzie także o nowym wozie dla nyskich strażaków, zajęciach dla dzieci i dorosłych na krytej pływalni oraz kolejnej edycji Biegu Nyskiego, który wraca pod Halę Nysa. U nas także kolejne ostrzeżenie przed internetowymi naciągaczami, którzy obiecują 300 zł w zamian za szczepienie na Covid.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 stycznia 2022  

Dziś obchodzimy Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Z okazji tych jakże wyjątkowych dni Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najlepsze życzenia.

Budżet Obywatelski – ostateczna lista zakwalifikowanych wniosków

Budżet Obywatelski – ostateczna lista zakwalifikowanych wniosków

21 stycznia 2022  

Zapraszamy do zapoznania się z ostateczną listą wniosków dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Nysa.

EFS Opolskie