Rozpoczyna się wojskowa operacja pod kryptonimem „Feniks”. Jest kolejnym zaangażowaniem sił zbrojnych w pomoc ludziom, którzy doświadczyli powodzi. Główny cel operacji to łagodzenie skutków powodzi oraz przyśpieszenie procesu odbudowy terenów dotkniętych kataklizmem. Skupiona jest ona jest na odbudowie infrastruktury i zapewnieniu pomocy mieszkańcom na tych terenach, by mogli dużo szybciej wrócić do życia sprzed katastrofy.
WOT pomaga powodzianom
Osiągniecie celów operacji jest oparte na realizacji zadań zorganizowanych w następujące linie wysiłku:
Bezpieczeństwo czyli dozorowanie i wzmacnianie infrastruktury przeciwpowodziowej, w tym realizacja tymczasowej naprawy wałów przeciwpowodziowych.
Zdrowie czyli zapewnienie wojskowej pomocy medycznej, w tym lekarskiej na poziomie I oraz ewakuacja medyczna i wsparcie procesu szczepień.
Mobilność czyli odtworzenie drożności dróg i przepraw, co warunkuje tempo procesu odbudowy.
Logistyka, czyli dostarczanie wody zdatnej do picia i jak najszybsze dostarczanie energii elektrycznej, które ma olbrzymi wpływ na jakość życia poszkodowanych.
Szkolenie, czyli w ostatnim etapie uczynienie społeczności silniejszymi, odpornymi i lepiej przygotowanymi na zagrożenia.
– W pierwszej kolejności wojsko będzie zapewniało drożność dróg. Usuwamy wszelkie zatory dróg i oczyszczamy nawierzchnię, z substancji mających wpływ na bezpieczeństwo przemieszczania się – tak naprawdę to już się dzieje – mówi por. Tomasz Dzierga – Oficer Prasowy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Także w obecnym czasie wojska inżynieryjne budują mosty tymczasowe, które zastąpią mosty zerwane przez wodę. Pierwszy most powstaje w Głuchołazach.
W stałym rejonie odpowiedzialności 13 ŚBOT, czyli województwie opolskim i śląskim ze skutkami powodzi mierzy się 594 żołnierzy WOT oraz 2285 żołnierzy Wojsk Operacyjnych. Mimo zmęczenia i presji czasu – WOT robo wszystko, aby pomóc poszkodowanym, aby mogli jak najszybciej wrócić do swojego normalnego życia.
Dziś w filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o przetargu na atrakcyjną działkę inwestycyjną w pobliżu Castoramy, nowej kamienicy w Rynku i wizycie w naszym mieście dwóch ministrów. Powiemy też kiedy wraca Galeria Dekada.
Mały ZUS plus umożliwia przedsiębiorcom płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, które są obliczane od dochodu z tytułu prowadzanej działalności gospodarczej osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. Niższe składki w ramach Małego ZUS plus można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.
Posiłki są wydawane od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 13:00 w Centrum Integracji Społecznej w Nysie (przy ul. Poznańskiej 3). Osoby potrzebujące mogą zjeść posiłek na miejscu lub zabrać go na wynos.