12 lipca 2019 roku Burmistrz Nysy podpisał porozumienie z Prezesem Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w sprawie wspólnej realizacji programu priorytetowego „Czyste powietrze”.
Zgodnie z zawartym porozumieniem, właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Nysa, uzyskają w Urzędzie Miejskim w Nysie pomoc w zakresie:
- rejestracji na Portalu Beneficjenta
- określenia zakresu rzeczowego przedsięwzięcia podlegającego dofinansowaniu
- przygotowania wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami
- przygotowania wniosku o płatność wraz z załącznikami.
Celem programu „Czyste powietrze” jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.
∨ Beneficjenci programu:
- podstawowy poziom dofinansowania – osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł
- podwyższony poziom dofinansowania – osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą przeciętny miesięczny dochód na jednego członka jej gospodarstwa domowego, nie przekracza kwoty:
- 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym
- 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym
UWAGA! Aby uzyskać wyższą dotację, do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, które zostanie wydane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie po złożeniu żądania wydania zaświadczenia.
∨ Okres realizacji programu: lata 2018-2029, w tym:
- zobowiązania podejmowane będą do 31.12.2027 r. (podpisywanie umów z Beneficjentami
- środki wydatkowane będą przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) do 30.09.2029 r.
∨ Okres kwalifikowalności kosztów
- rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest, jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione wcześniej, a także przed datą wskazaną
w ogłoszeniu o naborze wniosków o dofinansowanie uznawane są za niekwalifikowane. - zakończenie przedsięwzięcia (data wystawienia ostatniej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac) oznacza rzeczowe zakończenie wszystkich prac objętych umową o dofinansowanie, pozwalające na prawidłową eksploatację zamontowanych urządzeń. W ramach Programu finansowane są również przedsięwzięcia zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, pod warunkiem, że nie zostały rozpoczęte wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż przed datą wskazaną w ogłoszeniu o naborze wniosków o dofinansowanie.
- okres realizacji przedsięwzięcia wynosi do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku
o dofinansowanie, lecz nie później, niż do 30.06.2029 r.
∨ Formy dofinansowania
- poziom podstawowy:
– dotacja
– dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego
- poziom podwyższony
– dotacja
– pożyczka dla gmin, jako uzupełniające finansowanie dla Beneficjentów
– dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego
∨ Rodzaje przedsięwzięć objętych dofinansowaniem
- Demontaż starych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła
- Docieplenie przegród budowlanych
- Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
- Instalacja odnawialnych źródeł energii tj. kolektorów słonecznych, pomp ciepła
i instalacji fotowoltaicznych - Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Więcej informacji na temat programu można uzyskać w Wydziale Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie w pokoju nr 27 oraz pod nr telefonu 77 40 80 648.
Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronach:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu:
https://portal.wfosigw.opole.pl/wymagana-dokumentacja
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
https://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/