WSPARCIE NA POZIOMIE LOKALNYM
Mając na uwadze wysoką jakość obsługi inwestorów oraz przedsiębiorców zarówno krajowych jak i zagranicznych, sprawami związanymi z informacją i promocją gospodarczą w Urzędzie Miejskim w Nysie zajmuje się Biuro do Spraw Inwestorów i Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorcza zgłaszający się do Biura uzyskuje wsparcie w zakresie:
– zasad prowadzenia działalności gospodarczej,
– oferty inwestycyjnej i potencjału gospodarczego Gminy Nysa,
– zachęt inwestycyjnych i ulg podatkowych,
– informacji odnośnie instytucji wspierających biznes,
– możliwości udziału w spotkaniach z udziałem ekspertów zewnętrznych np. z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki,
– pomocy w procedurach administracyjnych niezbędnych w trakcie realizacji projektu,
– opieki poinwestycyjnej
Zapraszamy do kontaktu i współpracy!
KONTAKT:
Urząd Miejski w Nysie
Biuro do Spraw Inwestorów i Działalności Gospodarczej, pok. nr 211
tel. 77 40 80 603
email: s.grzeskow@www.nysa.pl
Zwolnienia z podatku od nieruchomości
Przedsiębiorcom lokującym inwestycje na terenie Gminy Nysa oferowane są poniższe ulgi podatkowe:
Zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej
(Uchwała Rady Miejskiej w Nysie nr LXXXVII/1262/24 z dnia 25 marca 2024 r.)
Zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej będące własnością podmiotów prowadzących działalność na terenie Gminy Nysa.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej przysługuje na okres 5 lat po łącznym spełnieniu następujących warunków:
- zrealizowaniu inwestycji oraz obsadzeniu co najmniej 5 nowych miejsc pracy,
- przedłożeniu Burmistrzowi Nysy przed rozpoczęciem prac związanych z inwestycją:
- pisemnego zgłoszenia zamiaru korzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej (załącznik nr 1 do uchwały),
- zobowiązania do zakończenia inwestycji i rozpoczęcia w niej działalności w terminie 60 miesięcy od dnia dokonania zgłoszenia,
- zobowiązania do utrzymania inwestycji na terenie Gminy Nysa oraz wykorzystania jej do działalności gospodarczej przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców przez okres co najmniej 3 lat, licząc od dnia zakończenia inwestycji (załącznik nr 2 do uchwały),
- zobowiązana do utrzymana stanu zatrudnienia wynikającego ze średniej z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zgłoszenia zamiaru korzystania z pomocy, powiększonego o obsadzone nowe miejsca pracy przez okres co najmniej 5 lat od dnia pierwszego obsadzonego stanowiska, a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców przez okres co najmniej 3 lat od dnia pierwszego (załącznik nr 2 do uchwały),
- przedłożeniu Burmistrzowi Nysy dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie prac związanych z inwestycją – w terminie do 30 dni od rozpoczęcia tych prac (załącznik nr 3 do uchwały),
- obsadzeniu nowych miejsc pracy w terminie nieprzekraczającym 3 lat, licząc od dnia zakończenia inwestycji,
- wniesieniu przez beneficjenta pomocy wkładu finansowego w wysokości co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych, pochodzących ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania, z wyłączeniem publicznych środków finansowych,
- potwierdzeniu przez beneficjenta, że nie dokonał przeniesienia do zakładu, w którym ma zostać dokonana inwestycja początkowa, której dotyczy wniosek o pomoc, w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o pomoc, oraz zobowiązaniu się przez beneficjenta, że nie dokona takiego przeniesienia przez okres dwóch lat od zakończenia inwestycji początkowej, której dotyczy wniosek o pomoc.
WSPARCIE NA POZIOMIE REGIONALNYM
Polska Strefa Inwestycji
Zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji od 30 czerwca 2018 r. działa Polska Strefa Inwestycji. Specjalne zachęty finansowe dla inwestorów, z których do tej pory można było korzystać tylko w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, są dostępne w całym kraju. Ustawa umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10, 12 lub 15 lat w zależności od lokalizacji inwestycji.
Obecnie obowiązujące zasady stanowią, że każda nowa inwestycja, po spełnieniu określonych prawem kryteriów, będzie mogła uzyskać wsparcie w postaci pomocy publicznej. Aby korzystać z tej pomocy przedsiębiorca musi otrzymać Decyzję o wsparciu.
Decyzje o wsparciu wydają, w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki, poszczególne Spółki Zarządzające, którym na mocy odpowiednich rozporządzeń powierzono zarządzanie właściwymi im obszarami i wydawanie decyzji o wsparciu nowych inwestycji zlokalizowanych na danym obszarze. Na terenie Gminy Nysa, czynności administracyjne sprawuje Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “INVEST-PARK”.
Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji. Ulga podatkowa stanowi regionalną pomoc inwestycyjną.
Limit zwolnienia z podatku dochodowego liczony jest jako procent od:
- kosztów nowej inwestycji (poniesionych nakładów inwestycyjnych), lub
- 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników
Wysokość procentowa pomocy publicznej (czyli intensywność pomocy) zależy od wielkości przedsiębiorcy i wybranej lokalizacji. Na terenie Gminy Nysa wartość maksymalnej intensywności pomocy publicznej wynosi 40%-60%.
Wielkość przedsiębiorstwa | Mikro i Małe | Średnie | Duże |
Maksymalna intensywność pomocy publicznej | 60% | 50% | 40% |
więcej informacji na: www.invest-park.com.pl
KUMULACJA POMOCY PUBLICZNEJ
W ramach określonego projektu inwestycyjnego przedsiębiorca może korzystać z różnych źródeł pomocy publicznej, nie tylko ze zwolnienia z podatku dochodowego, ale również m.in. z dotacji unijnych, grantów rządowych, dofinansowania tworzenia nowych miejsc pracy czy zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Różne formy pomocy mogą być dowolnie łączone, z zastrzeżeniem, że kumulacja środków nie może doprowadzić do przekroczenia maksymalnej intensywności pomocy publicznej:
– Duże firmy – do 40%
– Średnie firmy – do 50%
– Małe i mikro firmy – do 60%
W zakresie łączenia różnych form pomocy publicznej obowiązują następujące zasady:
– jeżeli łączone są dwa środki pomocowe będące regionalną pomocą inwestycyjną, to kumulowana intensywność pomocy publicznej nie może przekroczyć maksymalnej intensywności regionalnej pomocy inwestycyjnej, obowiązującej w danym regionie,
– jeżeli regionalna pomoc inwestycyjna łączona jest z pomocą de minimis odnośnie tych samych wydatków kwalifikowanych, to skumulowana wysokość pomocy nie może przekroczyć maksymalnej intensywności regionalnej pomocy inwestycyjnej, obowiązującej w danym regionie,
– jeżeli kumulowane są dwa środki pomocowe, z których jeden stanowi regionalną pomoc inwestycyjną, a drugi stanowi pomoc na inny cel, to skumulowana intensywność pomocy publicznej nie może przekroczyć tego pułapu, który jest korzystniejszy dla przedsiębiorcy.
Szczegółowe informacje dotyczące zwolnień z podatku od nieruchomości w Gminie Nysa znajdą Państwo w uchwałach załączonych poniżej.