O gminie

Data publikacji: 21 kwietnia 2022

Gmina Nysa to atrakcyjnie położone miejsce, gdzie warto inwestować m.in. ze względu na tereny inwestycyjne czy ulgi wprowadzone poprzez uchwały Rady Miejskiej. Nysa to także 3,5 tysiąca osób gotowych do podjęcia pracy i oszczędność dla inwestorów wynikająca z ulokowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gmina Nysa jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym i kulturalnym, turystycznym i wypoczynkowym centrum Opolszczyzny.

Dobra lokalizacja dla inwestycji

Ze względu na bardzo atrakcyjne położenie Nysa była kiedyś miejscem krzyżowania się głównych szlaków handlowych Europy. Nysa zwana wówczas Śląskim Rzymem została wpisana do kroniki Świata jako jedno z trzech najważniejszych miast dawnej Polski.

„Czasy się zmieniły, ale dobra lokalizacja Nysy nie.”

Nysa położona jest w południowej Polsce, w zachodniej części województwa opolskiego, w bliskiej odległości do granicy z Czechami, Autostrady A4, czy międzynarodowego lotniska we Wrocławiu. Przez miasto przebiegają dwie drogi o znaczeniu krajowym nr 46 i nr 41, należące do szlaków komunikacyjnych łączących wschód i zachód Polski.

 

Gmina Nysa w liczbach

Gmina Nysa zajmuje obszar 21.767 ha (218 km2) w tym miasto Nysa zajmuje 27,5 km2 i jest trzecim co do wielkości miastem w województwie opolskim.

Liczba ludności w gminie Nysa wynosi 56 326 mieszkańców, w tym 43 066 mieszkańców liczy miasto Nysa.

Ludność w wieku produkcyjnym stanowi 59% ogólnej liczby mieszkańców.

Szacunkowa stopa bezrobocia w powiecie nyskim wynosi 8%.

 

Przemysł to nasza lokalna tradycja

Samochody dostawcze marki Nysa rozsławiły miasto w 34 krajach całego świata. Codziennie z taśm produkcyjnych zjeżdżały nie tylko samochody ogólnego przeznaczenia, ale i specjalistyczne: karetki, wozy strażackie, a nawet kinowozy.

Ponadto położony na blisko 50 ha Zakład Urządzeń Przemysłowych „ZUP NYSA”, zwany również fabryką fabryk, dostarczał maszyny i urządzenia na stronę wschodnią, zatrudniając przy tym kilka tysięcy fachowców z przeróżnych dziedzin przemysłu.

„Czasy się zmieniły, ale zapał ludzi i chęci do pracy nie.”

Grono firm, które prosperują w Nysie, wciąż się rozrasta. To oznacza nie tylko lepsze towarzystwo – ale także możliwość nawiązania bliższej współpracy z ciekawymi kontrahentami.

W Nysie rozwija się przemysł w sektorach:

– technologii energetycznej – UMICORE

– biopaliw – BIOAGRA

– okien i drzwi – ALL WINDOWS GROUP i VASCO DOORS

– słodyczy i przekąsek – CUKRY NYSKIE, ZPC OTMUCHÓW, INTERSNACK

– mebli tapicerowanych – KLER

– naczep dla samochodów ciężarowych – MEGA / BENALU

i wiele innych…

 

Instytucje okołobiznesowe

Gmina Nysa aktywnie współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu wspierającymi inwestorów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na jej terenie. Instytucje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w naszym regionie to m.in.:

– Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”

– Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki

– Polska Agencja Inwestycji i Handlu

– Polski Fundusz Rozwoju

– Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie

– Centrum Biznesu i Edukacji Agencji Rozwoju Nysy

– Nyska Regionalna Izba Gospodarcza

– Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Regionu

– Stowarzyszenie Przedsiębiorców Nyskich

– Nyski Klub Biznesu