800-lecie Nysy 8-9.09.2023

Data publikacji: 21 sierpnia 2023

W tym roku wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… do Śląskiego Rzymu! Nasze miasto świętuje wyjątkowy jubileusz 800-lecia. Świętujemy przez cały rok, a kulminacja nastąpi w drugi weekend września. Gwiazdami muzycznymi będą popularne i kultowe już zespoły – Myslovitz oraz Dżem. Niezapomniane emocje gwarantowane!

Niezapomniane widowisko w Rynku

8 września 2023 roku na nyskim Rynku zobaczymy widowisko muzyczno – multimedialne zrealizowane przez Fundację Koncept Kultura. Poznamy historię Nysy poprzez muzykę, taniec, podniebne akrobacje oraz multimedialne animacje, zdjęcia i filmy. Duch i opiekun Nysy (w tej roli znany aktor polskiej sceny teatralnej i filmowej) swoją narracją poprowadzi widzów przez historię miasta od czasu jego powstania aż do czasów współczesnych.

Powietrzne akrobacje, teatr cieni, historyczne stroje i mieniące się kolorami spektakularne kostiumy tancerzy na długo zapadną widzom w pamięci. Feeria barw scenicznych świateł, efekty specjalne i skomponowana dla Nysy przez laureata nagrody muzycznej „Fryderyk” – Macieja Muraszko – muzyka, gwarantują moc wzruszeń i doznań estetycznych.

Na scenie ustawione przy Galerii Nyskiej wystąpi łącznie około 100 osób: znani aktorzy, artyści i muzycy, m. in. finalista Mam Talent – Akrobatyczny Teatr Tańca MiraArt, grupy rekonstrukcyjne i statyści, wśród których zobaczymy mieszkańców Gminy Nysa (m.in. artystów oraz grup teatralnych działających przy NDK, młodzież ze szkół podstawowych i średnich).

Zobaczymy również film o Nysie. Będzie on jednym z elementów całego widowiska na nyskim Rynku. Wezmą w nim udział m.in. mieszkańcy naszego regionu. Film będzie nosić tytuł „Nyski wehikuł czasu”.

Lokalni artyści i wielkie gwiazdy na scenie

Widowisko jest projektem łączącym artystów z lokalną społecznością Nysy (do współpracy zaproszono Nyski Dom Kultury, Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie, a także Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie). 800-lecie jest świętem wszystkich nysan, a widowisko sprawi, że niejednemu z nas mocniej zabije serce, a ciało przejdą ciarki.

Po zakończeniu widowiska odbędzie się koncert zespołu Myslovitz, który zagra swoje największe przeboje. Dzień pełen atrakcji zakończy efektowny pokaz laserowy.

8 września obchody poprowadzi Katarzyna Pakosińska.

9 września wydarzenia skoncentrują się wokół naszych lokalnych zespołów. Zobaczymy utalentowanych mieszkańców naszej gminy, od najmłodszego pokolenia, do wykonawców, którzy mają już nieco więcej wiosen.

Emocji z pewnością znów nie zabraknie, zwłaszcza gdy na scenie pojawią się dzieciaczki dopingowane z całych sił przez dumnych rodziców i dziadków.

Pokolenia połączy też wieczorna gwiazda, czyli zespół Dżem. Nieśmiertelne przeboje znają praktycznie wszyscy, a kunszt muzyczny zespołu niezmiennie zachwyca.

Dodajmy, że w czasie obchodów będzie trwał także jarmark, na którym kupimy wiele atrakcyjnych produktów. Będzie także sporo atrakcji dla najmłodszych, więc nasze pociechy z pewnością nie będą narzekać na nudę. W Rynku staną tak lubiane prze najmłodszych karuzele, w tym młyn oraz karuzela wenecka.  Zrobi się także międzynarodowo, gdyż na obchody zaprosimy naszych przyjaciół z miast partnerskich.

Ciekawą atrakcją będą również pokazy mobilnego spektaklu ISKRY NIEPODLEGŁEJ. W projekcie zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy niezapomniane doświadczenie działające na zmysły. Nowoczesne technologie wizualne służą prezentacji faktów i postaci, które składają się na niesamowitą opowieść o potencjale naszej wspólnoty.

Widowisko patriotyczne

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano oryginalną muzykę, a razem tworzą one spójny spektakl. Narratorem prowadzącym odbiorców drogą polskich dokonań jest wykreowany cyfrowy byt. Podczas tworzenia spektaklu wykorzystano także nowoczesne narzędzia, jak mobilny ekran transparentny czy obrazy wykreowane przez sztuczną inteligencję.

W sumie odbędą się 3 pokazy – 8, 9 i 10 września (czytaj więcej…).

Z okazji jubileuszu miasta nie zabraknie też licznych imprez towarzyszących.

Zmiana Organizacji Ruchu

W związku z obchodami święta miasta zaistniała konieczność zmiany organizacji ruchu, związana z zamknięciem dróg gminnych w Nysie, tj. ul. Rynek i ul. Brackiej oraz odcinków drogi ul. Wrocławskiej i ul. Celnej.

Częściowe zamknięcie ulic będzie wprowadzane etapowo od 5 września, przy czym:

– od 5 – 11 września zostanie zamknięty odcinek ul. Rynek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Wrocławską – Siemiradzkiego, a ul. Rynek przebiegającą na linii Celna – Plac Kościelny,

– od 6 – 11 września zamknięty zostanie odcinek drogi gminnej – ul. Rynek przebiegający na linii Celna – Plac Kościelny,

– od 7 – 10 września zamknięta zostanie pozostała część Rynku wraz z odcinkiem ul. Wrocławskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Kowalską) i Celnej,

– od 7 – 11 września zamknięty zostanie odcinek ul. Brackiej.

Istniejąca organizacja ruchu zostanie przywrócona najpóźniej w dniu 12 września.