Serdecznie zapraszamy mieszkańców z obszarów wiejskich w gminie Nysa do wzięcia udziału w dyskusji na temat możliwości wycinki drzew na terenach prywatnych. Spotkanie odbędzie się w dniach 17-18 marca w Hotelu Gorzelanny w Pokrzywnej.
Chęć udziału można zgłaszać do 28 lutego br. W celu zgłoszenia prosimy o kontakt z Marcinem Mielewczykiem – tel. 727-613-008, marcin.mielewczyk@interia.pl lub przez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.itre-es.com/zgloszenia/
Przypomnijmy, Gmina Nysa oraz Starostwo Powiatowe w Nysie w 2018 roku podjęło współpracę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza – w ramach projektu pn. „iTre-es – wpływ zmian instytucjonalnych na świadczenia ekosystemów dostarczane lokalnym społecznościom przez drzewa i krzewy”.
Przedmiotem badań są następujące kwestie:
w jaki sposób zmiany regulacji prawnych dotyczących wycinki drzew wpływają na decyzje mieszkańców;
jakie skutki przynosi wycinka drzew przez mieszkańców z punktu widzenia korzyści świadczonych przez drzewa i krzewy;
jak wyglądają preferencje społeczne dotyczące ograniczeń nakładanych na sferę prywatną, w zakresie drzew i krzewów na prywatnym (nieużytkowanym komercyjnie) terenie.
Spotkanie jest realizowane w ramach projektu badawczego “iTre-es” dotyczącego znaczenia drzew w życiu lokalnych społeczności. Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy Gminy i Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Za udział w spotkaniu oferowane jest:
– Wynagrodzenie w kwocie 300 zł brutto
– Bezpłatny transport (Nysa – Pokrzywna, Pokrzywna – Nysa)
– Bezpłatny nocleg w Hotelu Gorzelanny w Pokrzywnej
– Bezpłatne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, przerwy kawowe)
– Bezpłatne kręgle dla chętnych
Udział w spotkaniu wymaga jedynie gotowości do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Nie wymaga natomiast żadnej specjalistycznej wiedzy lub umiejętności.
Skrócony plan spotkania: 17 marca (wtorek):
8:30 wyjazd z Nysy
do hotelu Hotelu Gorzelanny
11:00-17:00 Wypełnienie ankiety,
obiad, dyskusje
18:00 Wspólna kolacja
+ kręgle dla chętnych
18 marca (środa):
8:00 Śniadanie
9:30 Wypełnienie ankiety
11:00 Podsumowanie spotkania
12:00 Powrót
1 marca odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii dotycząca cyfryzacji procesu budowlanego. Podczas konferencji Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego zaprezentowała po raz pierwszy przed dziennikarzami serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).
Otoczenie przyrody, filmowe hity i nocny klimat. Czego chcieć więcej? Już latem czeka nas kolejna edycja Nocnego Festiwalu Filmowego nad jeziorem. Pierwsza odsłona wydarzenia okazała się wielkim hitem.
– Chcemy, żeby ta impreza już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń i w świadomość mieszkańców. Działa też u nas w Nysie dyskusyjny klub filmowy, więc być może zjednoczymy siły, by impreza była jeszcze ciekawsza. – mówi Edyta Peikert, prezes spółki AKWA.
W ubiegłym roku wydarzenie trwało dwa dni. Pierwszego wieczoru wyświetlono film EVEREST, a drugiego NOC OCZYSZCZENIA. ANARCHIA. O doborze repertuaru zdecydowali sami mieszkańcy. Teraz będzie tak samo. Wydarzenie ponownie ma trwać też 2 dni (18-19 czerwca). Podczas festiwalu znów zobaczymy widowiskowy pokaz laserów.
Impreza odbędzie się w miejscu, gdzie do tej pory rozłożona była karuzela. Uczestnicy będą mieli również dostęp do pola gastronomicznego.
Na rynku pojawił się drugi numer odświeżonej gazety TAK. Jak zwykle nie brakuje aktualności i inwestycji, ale także porad zdrowotnych, kulinarnych i biznesowych oraz kącika rozrywkowego.
W gazecie znajdziemy też wywiad z nyskim katem Jerzym Gadawskim. Ciekawostką są kupony dla pań z okazji Dni Kobiet.