Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata”

Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata”

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport, Nauka i edukacja
25 kwietnia 2024
DRUKUJ

Gmina Nysa postanowiła podarować nyskim dzieciom wielkoformatową, plenerową i edukacyjną wystawę fotografii „Dzieci Świata” cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

Konkurs plastyczny dla dzieci

W dniach 25 kwietnia – 26 maja 2024 roku, nyskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata, poprzez plenerową i edukacyjną wystawę fotografii zaprezentowaną na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marsz. Józefa Piłsudskiego przy ul. Emilii Gierczak w Nysie. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna.

Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” dla dzieci w wieku od lat 6 do 16. Organizatorem konkursu w Nysie jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego, przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Nysie. Prace można przesyłać do dnia 24 maja 2024 roku. Regulamin konkursu dostępny na stronie: www.migbp.nysa.pl i www.sp5nysa.pl.

« Dzieci Świata » to kolejna wystawa po « Uśmiechu Świata » przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie « Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej »: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami.

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.

Wystawa o dzieciach i dla dzieci jest najlepszą okazją do wsparcia tych najbardziej potrzebujących. Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci zarówno w dalekim świecie jak i w Polsce, i chcieliby wesprzeć swoją inicjatywą lokalną, nyską organizację wspierającą głównie dzieci z niepełnosprawnościami – Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych « Janek », działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego, Zespołu Szkół Specjalnych w Nysie.

Wystawa fotografii „Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej i konkurs plastyczny dla dzieci « Mój przyjaciel z dalekiego świata » odbywają się w Nysie pod honorowym patronatem Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza oraz Joanny Raźniewskiej Opolskiego Kuratora Oświaty.

 

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

24 maja 2024  

Ruszyły Dni Nysy! Zapraszamy do świętowania. W kronice powiemy też o akcji służb nad rzeką, pikniku z mundurówką i akademii piłkarskiej dla dzieci.

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

21 maja 2024  

Porządek II
Sesji Rady Miejskiej w Nysie
w dniu 28 maja 2024 roku, godz. 8.30

Nysanie ze złotym medalem!

Nysanie ze złotym medalem!

21 maja 2024  

Znakomity występ Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej w Otwartych Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate WKF. Zawody odbyły się 18.05.2024 w Prudniku.

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

21 maja 2024  

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim serdecznie zaprasza na spotkania informacyjne pn. Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

EFS Opolskie