Na podstawie informacji otrzymanej z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z dnia 22 grudnia 2020 r.:
Powiadomienie
o przekroczeniu poziomu informowania
dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zawiadamia o wystąpieniu w dniu 21.12.2020 r. przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w powiecie nyskim. Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 na stacji zlokalizowanej przy ul. Rodziewiczówny w Nysie wyniosło 146 μg/m3.
Nie prognozuje się przekroczenia poziomu informowania w dniu 22.12.2020 r.
Treść wydanego komunikatu znajduje się w poniższym pliku do pobrania.
Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce: Jakość powietrza atmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.
Od 15 stycznia 2021 roku mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa z 45 branż, które odnotowały minimum 30% spadek obrotów w okresie od kwietnia do grudnia lub od października do grudnia 2020 roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku, mogą ubiegać się o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.
Razem zadbajmy o czyste powietrze w naszej gminie. Stale przyjmowane są wnioski na wymianę starych pieców. Wniosek można złożyć każdego dnia w trakcie całego roku kalendarzowego a rządowy program “Czyste Powietrze” będzie realizowany aż do 2027 roku.
– Program ten jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w takich budynkach lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. – mówi Robert Giblak, Naczelnik Wydziału Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska
Urząd Miejski zaprasza do kontaktu i do wymiany kopciuchów. Pracownicy magistratu udzielą wszelkich informacji i pomogą złożyć wniosek.
-Mieszkańcy mogą za pośrednictwem Gminy Nysa (lub samodzielnie we właściwych terytorialnie oddziałach Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) składać wnioski na wymianę nie ekologicznych źródeł ciepła (tzw. kopciuchów) na ekologiczne oraz na termomodernizację w ramach rządowego programu ,, Czyste Powietrze 2.0”. – dodaje Giblak.
Pamiętajmy, że jakość powietrza, którym oddychamy zależy w dużej mierze od nas samych. Dym z komina zawiera pyły i inne zanieczyszczenia, w tym substancje rakotwórcze.
Przypomnijmy – balonowy “dach” przykrył niedawno boisko ze sztuczną nawierzchnią na terenie kąpieliska Frajda. Pozwala to na trenowanie niezależnie od warunków pogodowych. Balon zakupiła Agencja Rozwoju Nysy.
Swoje umiejętności pod “balonową konstrukcją” szlifują przede wszystkim młodzi adepci futbolu z akademii Polonii Nysa, ale i seniorska drużyna skorzystała z tego rozwiązania.
– Na przykrytym balonem boisku trener Marcin Jałocha badał szybkość oraz wydolność zawodników. Dzięki nim sztab szkoleniowy będzie posiadać profesjonalny materiał do analizy, który pozwoli jak najlepiej przystosować program treningowy do potrzeb zawodników. Wyniki stają się punktem wyjścia do zaplanowania dalszych etapów efektywnego okresu przygotowawczego. – informuje Polonia Nysa.
Jak się okazuje, korzystaniem z obiektu są zainteresowane także inne kluby piłkarskie. Zapytania płyną również od tenisistów. Balon ma przykrywać boisko na terenie kąpieliska Frajda przynajmniej do wiosny.
W tym odcinku kroniki powiemy kiedy ruszy budowa centrum przesiadkowego w Nysie, będziemy zachęcać do wymiany starych pieców na ogrzewanie ekologiczne, a także przyjrzymy się ostatnim wynikom Stali Nysa.