Opis procedury
Podmiot opodatkowania podatkiem rolnym
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które są:
- właścicielami gruntów,
- posiadaczami samoistnymi gruntów,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Podstawa opodatkowania
Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi powierzchnia użytków rolnych lub gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, dla gospodarstw rolnych wyrażona w hektarach przeliczeniowych, dla pozostałych gruntów wyrażona w hektarach wynikających z ewidencji gruntów i budynków.
Zasady ustalania podatku
Liczbę hektarów przeliczeniowych ustala się na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego (Nysa jest w I okręgu podatkowym), zgodnie z poniższym wzorem:
- dla gruntów gospodarstw rolnych
1 ha fizyczny x przelicznik odpowiedni dla danej klasy użytków rolnych. Tak ustalony hektar przeliczeniowy mnożymy przez równowartość pieniężną 2,5 q żyta, obliczoną według średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.
- dla pozostałych gruntów
ha fizyczny x równowartość pieniężną 5 q żyta, obliczoną według średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.
Zgodnie z art. 6 ust 3 ustawy o podatku rolnym Rada gminy jest upoważniona do obniżenia średniej ceny skupu żyta, będącej podstawą do obliczenia podatku rolnego na terenie gminy.
Powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego
- Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
- Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nie mające osobowości prawnej obowiązane są składać właściwemu organowi podatkowemu deklarację na podatek rolny na dany rok podatkowy, sporządzoną na formularzu wg ustalonego wzoru, w terminie do 15 stycznia, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku oraz odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania. Obowiązek ten dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatku rolnym.
- Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o gruntach, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku rolnego lub od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku.
- Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Terminy płatności
Dla osób prawnych i osób fizycznych:
- 15 marzec,
- 15 maj,
- 15 wrzesień,
- 15 listopad.
Miejsce złożenia dokumentów
Urząd Miejski w Nysie
ul. Kolejowa 15
48-300 Nysa
Wymagane dokumenty
- Deklaracja na podatek rolny – dla osób prawnych,
- Informacja o gruntach – dla osób fizycznych.
Płatności
Podatek rolny można zapłacić w kasie Urzędu Miejskiego w Nysie, na indywidualny rachunek bankowy, w sołectwach u inkasenta – Sołtysa.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.
Kontakt
Wydział Finansowy
- Osoby prawne – pok. 36, tel. 77 40 80 538
- Osoby fizyczne – pok. 36, tel. 77 40 80 540
(Do wypełnienia elektronicznie deklaracji wymagany program Adobe Acrobat Reader DC funkcja narzędzia wypełnij i podpisz. Zachęcamy również do składnia deklaracji przez portal ePUAP)
Link do usługi elektronicznej na platformie ePUAP